105 години от публикуването на Карнегиевата анкета
Източник: бюлетин "Българите на Балканите и по света", 2019, бр. 7
д-р Володя Милачков
„Доклад на Международната комисия за разследване на причините и последиците от Балканските войни 1912–1913“, който е по-популярен като Карнегиевата анкета, е публикуван през юли 1914 г., няколко дни след атентата в Сараево.
Той определя за членове на „Комисията за изследване на Балканите“ австрийския професор по държавно право във Виенския университет д-р Йозеф Редлих, французина Жюстен Годар – юрист и депутат, германския професор по право в Магдебургския университет д-р Валтер Шюклинг, британските журналисти Френсис Хърст – редактор на „Икономист“ и Хенри Ноел Брайлсфорд, члена на руската Дума – проф. Павел Милюков и американеца д-р Самюел Т. Дътън – професор в Тичърс колидж на Колумбийския университет. Комисията започва работата си на Балканите на 26 август 1913 г. При разследването си в Сърбия и Гърция членовете на комисията срещат големи затруднения от страна на властите в двете балкански държави.
Според комисията, всички воюващи страни са показали липса на хуманност. Докладът е посрещнат с голям интерес. На английски език са отпечатани 13 000 екземпляра, а на френски са издадени 5000. Въпреки че истината за поведението на българските войски през войната не е особено приятна, докладът е приет най-добре в София.
Повечето вестници в страната публикуват хвалебствени отзиви за него. Докладът на Карнегиевата комисия се оценява като едно от големите дела на пацифизма в началото на ХХ в. Независимо от някои слабости, никой не е в състояние сериозно да оспори изводите на анкетата. Факт е, че всички български правителства прибягват към доклада на комисията в критични фази на междубалканските отношения.
Няма коментари:
Публикуване на коментар