115 години от убийството на Михаил Даев (1879, Балчик – 28 октомври 1907, с. Либяхово, Неврокопско). Деец на националноосвободителното движение на българите в Македония и Одринско. Драмски войвода.
Източник: бюлетин "Българите на Балканите и по света", 2022, бр. 10
Завършва гимназия във Варна. През 1900 г. става четник при войводата Хр. Чернопеев в Струмишко. От началото на 1903 г. е в четата на М. Герджиков в Малкотърновско. Делегат е на конгреса на Одринския революционен окръг на ВМОРО на „Петрова нива“ от 28 юни 1903 г., където се обсъжда конкретния план за въстанието в Одринско.
Заедно с М. Герджиков осигурява прехвърлянето на четници и взривни материали от Княжеството през границата в Одринско. По време на Илинденско-Преображенското въстание е войвода на чета в Странджа планина.
След въстанието се прехвърля в Серски революционен окръг на ВМОРО. Делегат на Първия (1905) и Втория (1906) окръжен конгрес на Серски революционен окръг. През 1905 г. е избран за околийски войвода в Драмско. Със смели акции на четата успява да неутрализира действията на гръцката въоръжена пропаганда в района. Става много популярен сред българското население в Драмско, Кавалско и Ахъчелебийско.
След провала на Втория общ конгрес на ВМОРО (1906) и настъпилото фактическо разцепление в организацията М. Даев е разочарован от действията на Яне Сандански и неговите съмишленици и подкрепя позицията на задграничните представители на ВМОРО.
С цел снабдяване организацията с парични средства става инициатор на акция по пленяване на английския полковник Елиът (1907) в с. Гюреджик, Драмско с цел откуп, но акцията не успява. С обвинения в „прегрешения към организацията“ от Серския окръжен комитет е екзекутиран по особено жесток начин край с. Либяхово, Неврокопско.
0 коментара:
Публикуване на коментар