Освободителните организации на македонските българи и специалните служби на българската армия (1912 – 1918)

13/05/2025


Сп. "Македонски преглед", 2015, кн. 1. Доц. д-р Николай Проданов. Освободителните организации на македонските българи, специалните служби на българската армия и войните за национално обединение (1912 – 1918) ... 15 - 34

"Окончателните юридически и фактически резултати от Руско-турската война (1877–1878 ) са далеко от мечтите и надеждите на българския народ. Без да обсъждаме въпроса доколко тези надежди са били реалистични, безспорно е, че решенията на Берлинския конгрес от 1878 г. създават полунезависимо българско княжество, но не донасят реализация на националната идея – пълното освобождаване на българските земи от чуждо господство. 

По същество само земите между Дунава и Стара планина, част от Добруджа и малък регион около столицата София влизат в границите на Княжество България. Извън него остават Северна Добруджа, Македония, Тракия, Българското Поморавие. Разкъсването на българското национално землище през 1878 г. е събитие, предопределило целите на българското общество и в частност насоките на активна политика на българската държава в следващите десетилетия. 

Около идеята за национално обединение се изгражда относителен консенсус, като практическите средства за постигането му не изключват войната. От друга страна, появата на относително малка и слаба България на картата на Балканския полуостров стимулира амбициите на другите балкански държави да получат част от „османското наследство“. Те също предвиждат при необходимост използването на военна сила за реализация на намеренията си..."

Целия материал четете по-долу:

0 коментара:

Публикуване на коментар

...

 
Македонски научен институт | Macedonian Scientific Institute © 1923-2025