Процесите в албанските партии в Република Северна Македония след местните избори

05/12/2025


Източник: бюлетин "Българите на Балканите и по света", 2025, бр. 11

След като на първия тур на местните избори кандидатите на ВЛЕН спечелиха кметските места в пет общини (Теарце, Желино, Сарай, Арачиново и Чаир), на втория тур, проведен на 2 ноември, тази албанска коалиция затвърди своята победа спрямо кандидатите на Националния съюз за интеграция (НСИ). Двата албански блока се сблъскаха на втория тур в Струга, където независимият кандидат, подкрепен от ВЛЕН, имаше много малка преднина пред кандидата на НСИ, в Тетово, където досегашният кмет и лидер на „Беса“ (част от ВЛЕН) Билал Касами имаше сериозна преднина пред кандидата на НСИ, както и в Боговина, където канидатите бяха само двама, но нито един от тях не достигна 50% от всички гласували заради недействителните бюлетини. Кандидатите на ВЛЕН спечелиха и трите балотажа срещу кандидатите на НСИ. Канидатите за кметове на ВЛЕН спечелиха кметските места в Дебър (срещу независим кандидат) и в Долнени (срещу кандидат на ВМРО-ДПМНЕ), но загубиха срещу кандидата на ВМРО-ДПМНЕ в Бървеница. По този начин ВЛЕН спечели кметските места в девет общини със свои кандидати или с подкрепени независими. От своя страна Националният съюз за интеграция след като беше спечелил кметските места в три общини на първия тур – Чашка, Пласница и Липково, на втория тур успя да добави само една община – Студеничани, като техният кандидат победи на балотажа досегашния кмет, който се яви като независим.

Особено тежка за НСИ, но и за албанците като цяло, беша загубата в Кичево, където спечели кандидатът на ВМРО-ДПМНЕ. За тази загуба спомогна разделението в албанската общност, защото гласоподавателите на ВЛЕН не бяха окуражени в достатъчна степен от своите лидери, за да подкрепят Фатмир Дехари, кандидат на Демократичния съюз за интеграция, основната партия в коалицията НСИ. Резултатът в Кичево, както и резултатите в други общини, населени с албанци, показват че албанският електорат не беше достатъчно активен на тези местни избори, но също от значение бе и голямата емиграция от тези райони в Западна Европа. 

В общините Врабчище и Гостивар кандидатите на НСИ спечелиха над 50% от гласовете на първия тур, но тъй като не беше достигнат прагът от 1/3 гласували от записаните в избирателните списъци, в 60-дневен срок ще се извърши повторно гласуване. Дори кандидатите на НСИ отново да спечелят изборите в тези две общини, крайната победа на ВЛЕН няма да бъде поставена под съмнение.

Резултатите от местните избори бяха посрещнати с еуфория от лидерите на партиите от ВЛЕН, които не просто стабилизираха своите структури, но и разшириха своята електорална база на местно ниво, както и достъпа си до административни и финансови ресурси. Укрепването в местната власт ще им даде повече самочувствие във взаимодействието с техните коалционни партньори в централната власт – ВМРО-ДПМНЕ и ЗНАМ. Пред блока ВЛЕН има две основни предизвикателства през следващите месеци. Първото е от организационен характер – да успеят да завършват сливането на съставящите го партии и фракции („Беса“, „Алтернатива“, „Демократичното движение“, крилото на Арбен Фетай от „Съюза за албанците“ и привържениците на косовското Движение „Самоопределение“ около Беким Чоку) в единна политическа партия. Има известно забавяне в този процес спрямо първончалните заявки и изграждането на единен политически субект няма да бъде толкова лесно, дори и само заради личностните амбиции. От значение за реализацията на този проект ще бъде и влиянието на Движението „Самоопределение“. В Косово предстоят предсрочни парламентарни избори в края на декември. Ако „Самоопределение“ загуби властта, това ще се отрази негативно върху интеграционните процеси във ВЛЕН.

Второто предизвикателство произтича от по-комплексен политически и коалиционен процес. Управляващият албански блок трябва да защити ефективно колективните политически, икономически и културни права на албанците в Република Северна Македония от опитите на коалиционните им партньори да ги ограничават. Основните битки ще бъдат свързани с прокарването на нов Закон за използване на езиците, в който да бъде потвърден и дори разширен официалният статут на албанския език. Друга важна тема са етническите квоти в публичната администрация, които също бяха отменени от правителството на Мицкоски. Темите, свързани с пълната реализация на Охридското споразумение, на конститутционната и законодателната защита на правата на албанците и други подобни теми, също ще бъдат във фокуса на ВЛЕН и на опозиционните албански партии. Въпросът за започване на преговорите за членство в ЕС, т.е. за включването на българската общност в конституцията на страната, също се смята за важен от лидерите на ВЛЕН, но от всички техни изказвания и действия до момента се разбира, че оставят цялата инициатива на своите коалиционни партньори от ВМРО-ДПМНЕ. От анализатори, близки до този албански блок, се прокарват идеи, че от ВЛЕН за пореден път могат да се поведат по манипулациите на Мицкоски – този път, че процесът на вземане на решение в ЕС може да се реформира и да отпадне принципът на единодушно вземане на решения за присъединяването на нови членове.

Опозиционният албански блок – Националният съюз за интеграция – се намира в трудно положение, защото след централната власт загуби в голяма степен и достъпа до общинските ресурси. Най-голямата партия в този съюз – Демократичният съюз за интеграция – до края на декември ще проведе свой партиен конгрес, на който се очаква да се направят съществени промени в ръководните кадри. Друг важен въпрос е дали този формат ще се запази, т.е. дали фракциите на „Съюза за албанците“, ръководени от Зиядин Села и Арбен Таравари, ще останат в коалицията с партията на Али Ахмети. Села вече даде знак, че напуска. Тези две фракции са подложени на допълнителен натиск след изборите, като някои от техните активисти избраха да се присъединят към групата на Арбен Фетай, която е част от ВЛЕН. Следващите седмици ще дадат отговор дали в НСИ ще се засилят центробежните процеси или ще се пристъпи към по-нататъшно обединение, но в идеологически план няма да има промяна. ДСИ (НСИ) ще продължат да защитават двете си основни политически линии – защита и увеличаване на колективните права на албанците в Република Северна Македония и постигане на напредък в евроинтеграцията на страната със запазване на безусловна евроатлантическа външна политика. Всяко забавяне и отстъпление на ВЛЕН от реализацията на тези две стратегически за албанците задачи, ще подобрява позициите на ДСИ (НСИ) сред албанските избиратели.

Д-р Антон Панчев

0 коментара:

Публикуване на коментар

...

 
Македонски научен институт | Macedonian Scientific Institute © 1923-2025