Родовите връзки на Гоце Делчев в Пловдив

23/01/2023



сп. "Македонски преглед", 2022, кн. 4. Бистра Риндова Родовите връзки на Гоце Делчев в Пловдив.............................145 - 160

Град Пловдив е свързан с рода на Гоце Делчев чрез един от братовчедите му Костадин Иванов Нурджиев от село Морарци, Кукушко, племенник на майка му Султана Янева Нурджиева–Делчева, както и чрез предполагаемите му братовчедки София, Велика, Руша, Мария и Катерина Делчеви от гр. Кукуш, дъщери на негов чичо, брат на баща му Никола Делчев, четири от които се изселват в периода 1910 – 1924 г. в Пловдив. 

"За революционните връзки на Гоце Делчев с Пловдив има достатъчно публикации. През 1902 г. той участва в конгреса на Одрински революционен окръг, известен като Пловдивски конгрес, „който се провежда на 13, 14 и 15 април с.г. в бащината къща на Михаил Герджиков, находяща се, – отбелязва Евдокия Емануилова – на мястото, където е била Пловдивската стопанска камара (днес Окръжен съд) на бул. „Шести септември“... Двата основни доклада били прочетени от Гоце Делчев – „Как да се организира Одринско“, и от Михаил Герджиков – „Как да се води агитацията…“

Гоце Делчев е свързан с Пловдив и чрез своята изгора Янка Каневчева (1878 – 1920), по-късно съпруга на Михаил Герджиков. „Янка била братовчедка на Климент Шапкарев и истинското ѝ име било Юстиниана Каневчева – пише Мерсия Макдермот, която през 1977 г. е разпитвала племенника на Янка, Димитър Попов, и дъщеря ѝ Магдалина Герджикова. Янка била родена в Охрид, но родителите ѝ се изселили в София, където завършила гимназия, а след това и философия във Висшето училище2 . Още като ученичка се била запознала с Гоце чрез Климент и била приета в революционната организация. 

Като учителка в Скопското българско девическо училище (1900 – 1904) с директор Петър Ацев, един от водачите на ВМОРО, тя участвала в женска революционна група с няколко свои колежки, като квартирата им в пансиона служила за главна квартира на революционерите по време на въстанието, а Янка отговаряла за внасянето на храна, дрехи и оръжие... 

Като учителка в Самоков заедно с Гоце Делчев, Слави Мерджанов и др. участвала в правенето на бомби [1901], а по време на аферата „Мис Стоун“ укривала в София част от предадените от комисията по откупа пари, които по-късно пренесла в Солун (януари 1902)3 . Димитър Попов – племенникът на Янка, разказва на Мерсия Макдермот, че Янка неведнъж го е пращала в хотел „Батенберг“ [в София] с подаръци – компот за Гоце, а също, че е виждал Гоце от време на време да идва у дома им, за да се среща с Янка, която прекарвала ваканцията си в София. Гоце нито криел, нито разгласявал чувствата си, но те не били тайна за най-близките му приятели... 

Затова и когато тримата другари – Климент Шапкарев, Гоце Делчев и Ефрем Чучков, си направили снимка в София при познат фотограф-кукушанин, Гоце се снимал и сам, а по-късно дал копия от тази снимка на Климент, на Янка и една да предадат на майка му в Кукуш...“

През януари 1903 г., преди да тръгне за Македония, в дома на Янка имало прощална вечеря, на която присъствал и Михаил Герджиков. Янка подарила на Гоце червено знаме, избродирано от нея, и бродирана със сърма жилетка да го предпазва от студа... Герджиков се опитал да го разубеди да не тръгва, а Гоце го помолил – ако го убият, да се погрижи за Янка... След смъртта му Михаил и Янка продължили да работят заедно в организацията, а през 1907 г. се оженили. Янка починала от туберкулоза в Пловдив на 3 март 1920 г., в Герджиковата къща, в която е живяла със семейството си. 

В Пловдив живеят и наследниците на Костадин Иванов Нурджиев (1890 –1957), племенник на Султана Янева Нурджиева–Делчева (1850 – 1907). 

Катерина Трайкова Нурджиева (1922 – 2018) пише: „Родът Нурджиеви е от село Морарци, Кукушко. Фамилното ни презиме е Трайкови, а Нурджиеви е прякор, според занаята на предците ни – търговци на млечни продукти. В семейството на прадядото Яне Трайков Нурджиев съществувало разбирателство, взаимно уважение и любов. Всички били кротки, благородни, но и борбени хора. Всъщност цялото село Морарци било село на ятаци [на Вътрешната организация]. Яне имал три деца – Христо, Султана и Иван, дядо ми. Христо Янев Нурджиев починал малко след женитбата си..."

Целия материал четете по-късно...

0 коментара:

Публикуване на коментар

...

 
Македонски научен институт | Macedonian Scientific Institute © 1923-2024