Албанският партньор в правителството на Република Северна Македония, коалицията ВЛЕН, съставена от четири политически субекта – Движение „Беса“ на Билал Касами, партия „Алтернатива“ на Зечирия Ибрахими, Демократичното движение на Изет Меджити и фракцията на Арбен Таравари от „Съюза за албанците“, както и от представителя на косовската партия Движение „Самоопределение“ – Беким Чоку, за първи път се сблъсква с противоречия между лидерите относно бъдещето на многопартийната коалиция.
Албанската коалиция ВЛЕН, която е част от управляващото мнозинство в Република Северна Македония, е изправена пред сериозни сътресения през последните седмици. Единството на коалицията беше разтърсено от един от нейните лидери – Арбен Таравари, председател на една от фракциите на „Съюза за албанците“ и министър на здравеопазването в правителството на Мицкоски. Таравари заяви на няколко пъти, че резултатите от управлението на страната не са много добри и „гражданите са недоволни от работата на ВЛЕН в правителството“. Таравари обяви в телевизионно интервю, че според проучвания на общественото мнение 70% от албанците в Република Северна Македония смятат, че ВЛЕН не успява да отговори на очакванията на гражданите.
Въпреки тези свои критични декларации, министърът на здравеопазването сподели, че не обмисля да напусне правителството.
Разбира се, големият въпрос, произтичащ от тези изказвания на един от лидерите на албанската коалиция, е дали партиите от ВЛЕН ще се явят заедно на местните избори, които ще се проведат през есента на тази година. Самият Таравари заявява, че съществуват две възможности пред неговата партия – всички партии от ВЛЕН да участват като един блок, а другата възможност е неговата партия да се яви самостоятелно.
Арбен Таравари настоява партиите от коалицията да се представят с отделни листи за общински съветници с аргумента, че така ще привлекат повече избиратели, и да се договорят за общи кандидатури за кметове.
Според непотвърдени сведения Таравари е поискал 40% от кандидатите за кметове да бъдат от неговата партия. Той смята, че настоящата формула за вземане на решения във ВЛЕН не е подходяща, тъй като отнема много време, за да се постигне консенсус при вземането на решения в управлението на страната.
От друга страна, се засилват и призивите за превръщането на ВЛЕН в една партия. Особено настоятелен за тази трансформация е Изет Меджити, лидерът на Демократичното движение, който смята, че само така може да се изгради силен и дълготраен политически субект. Другите лидери на партиите от ВЛЕН също изглеждат склонни да превърнат тази коалиция в единна партия, но реализацията на тази идея ще изисква време и ще срещне трудности от личностен и организационен характер.
Друг проблемен момент в тази партийна коалиция дойде от признанието на Таравари, че поддържа канал за комуникация с опозиционния Демократичен съюз за интеграция (ДСИ) на Али Ахмети. Останалите партии в коалицията се разграничиха от Таравари и отхвърлиха неговите твърдения, че и те поддържат контакти с Ахмети. Отношенията между ВЛЕН и ДСИ са много напрегнати и нападките между двата лагера са ежедневие. Изказването на Таравари породи спекулации, че неговата фракция от „Съюза за албанците“ може да се присъедини към коалицията „Европейски фронт“, оглавявана от ДСИ, но това е малко вероятно към настоящия етап.
Самият Демократичен съюз за интеграция продължава да бъде категорична опозиция на управляващите, като напълно в традициите на албанските опозиционни партии в Република Северна Македония използва националистическата карта, за да привлича електорат.
Премахването на т.нар. балансьор, разпределящ работните места в администрацията на базата на етнически квоти, както и държавният статут на албанския език, са основните теми за ДСИ през последните месеци. От ръководството на тази партия дори заговориха за бойкот на местните избори, ако не бъде решен въпросът за албанския език, но след това смекчиха тона, като обявиха, че нерешаването на въпроса за Закона за езиците ще доведе до политическа криза, която би могла да се реши с провеждането на парламентарни избори заедно с местните такива.
Може да се направи прогнозата, че е малко вероятно политическите субекти от коалицията ВЛЕН да се слеят в една партия през следващите месеци, защото личностните амбиции и борбата на политическите активисти за постове ще възпрепятства обединението, поне в близко бъдеще.
В тази посока обаче не бива да се подценява ролята на външния фактор, най-вече в лицето на Движението „Самоопределение“ в Косово, който работи за превръщането на ВЛЕН в партия, за да може по-лесно да разпростира влиянието си в Република Северна Македония. През последния месец партиите от коалицията проведоха няколко срещи с представители на „Самоопределение“, включително и с министър-председателя на Косово Курти, на които дискутираха и евентуалната трансформация на ВЛЕН в единна политическа организация. Същевременно от ВЛЕН реагираха и на заявките на официална Тирана да работи за обединяването на албанския фактор в Република Северна Македония.
В едно интервю Билал Касами обвини управляващите в Тирана, че не са помагали на албанците в Северна Македония през най-трудните за тях периоди и изказа недоверие в искреността на албанското правителство относно неговите намерения да работи за единството на албанския политически фактор. Касами посочи, че „официална Тирана посредством министър-председателя си реагира в няколко случая, за да спаси Али Ахмети и ДСИ“. Тези събития показват, че намесите на управляващите партии в Прищина и в Тирана в политическите процеси в Република Северна Македония не само ще продължат, но и ще се разширяват и задълбочават.
Както и да се развият политическите процеси сред албанските партии в Република Северна Макеодния, правителството на Мицкоски няма да бъде застрашено от сваляне, защото винаги ще се намерят необходимите албански партньори, които да участват в управляващата коалиция.
Д-р Антон Панчев
0 коментара:
Публикуване на коментар