About

ИЗДАНИЯ | EDITIONS

Априлското въстание и Македония

30/04/2017

сп. Македонски преглед, год. XIX, 1996, № 2. Трайков, В. Априлското въстание от 1876 г. и Македония..., 5 - 22.

"...Македония участва още от началото в борбите на народа за освобождение - първо от гръцкото духовно владичество, а после и успоредно с него - и в борбата за политическо освобождение от несносното османско иго. 

 Основоположникът на организираното общонационално революционно движение Георги Раковски отрано обръща най-голямо внимание на борбите на българите в Македония. Той е във връзка с всички тогавашни изтъкнати дейци от Македония..."

 Целият материал четете по-долу:

 

Издание на МНИ впечатли десетки варненци

28/04/2017

Издание на Македонския научен институт впечатли десетки варненци и гости на морската ни столица

На 12 април 2017 г. в сградата на Македонския дом във Варна бе представена монографията на д-р Слави Славов „ВМОРО от Илинден до Балканската война (1903–1912)”. Книгата е издание на МНИ, спечелила е конкурс към Министерството на културата.


 Трудът бе представен от д-р Генади Генадиев – ръководител на научно-информационната група на МНИ. В изказването си Генадиев подчерта сложността на разглеждания в книгата период, както и приносния характер на изследването. На събитието присъстваха музейни и архивни работници, членове на варненското Македонско дружество „Гоце Делчев”, представители на местната общественост. 


По време на очерталата се дискусия бяха повдигнати както конкретни въпроси към автора във връзка с работата му по написването на труда, така и за актуалната обстановка в Р Македония, отношенията между София и Скопие, политиката на българската държава към нейните сънародници в чужбина.


Здравната политика във Вардарска Македония (1941 - 1944)

27/04/2017

Военната болница в Скопие
сп. Македонски преглед, год. XXIХ, 2006, № 2. Никифорова, Сия. Здравна политика във Вардарска Македония (1941 - 1944)..., 39-72. 

 Редица области от социалния и икономически живот на балканското общество през ХХ век остават в сянката на предизвикващи по-голям интерес теми от военно,политическото им битие. Те са отбягвани съзнателно или не и от перото на професионалния историк. 

В продължение на 50 години, колкото е времето от последния изстрел, даден през Втората световна война в Европа, изпод това перо не излиза нищо и за българската социална политика конкретно за провежданото от нея здравеопазване във Вардарска Македония през 1941 - 1944 г.

В общата форма от стопанско, социално и обществено, политическо съдържание, което София се стреми да изгради в областта при приемането й в лоното на обединена България здравната политика заема съществено място...

Целият материал четете по-долу:

Световноизвестен гръцки учен пред МНИ за кризата в Македония

26/04/2017

Проф. Спиридон Сфетас
Сн. www.hist.auth.gr
сп. Македонски преглед, год. XXV, 2002, № 4. Сфетас, Сп. Кри­за­та в Ско­пие. Ох­рид­с­ко­то  спо­ра­зу­ме­ние и пос­лед­ва­ло­то раз­ви­тие (март 2001-юли 2002)..., 41-56.

Албанският въпрос в БЮР Македония съществува още от междувоенния период, когато албанците заедно с българската организация ВМРО се бореха против сърбите. По време на Втората световна война западната част на югославска Македония заедно с голяма част от Косово бяха включени във Велика Албания, която беше италиански протекторат. 

Българското правителство на Филов положи усилия да ревизира споразумението Рибентроп — Чано от април 1941 г., като претендираше за разширяването на българската зона към албаноезичните райони, без обаче да отбележи съществен успех.

Болшинството от албанското население, считащо се за освободено от сръбското иго с помощта на италианците и немците, се присъедини главно към албанските етнически организации, а не към югославската съпротива. Албанците влязоха в една борба, изпълнена с албанска вяра за областите, които присъединиха...

 Целият материал четете по-долу:

 

Таската Серски и македонската Жана Д'арк

25/04/2017

Таската Серски
сп. Македонски преглед, год. XXХVII, 2014, № 2. Китипова-Попова, Л. Сто дни в Сяр и Серското поле - от падането на Одрин до началото на Втората балканска война..., 123-134

...В Сяр по пътя към службата, долу в ниското, има книжарница – неголям дюкян, отрупан с книги за продан. Те са на български и повечето имат малък формат, характерен за книгоиздателството на Ал. Паскалев, което започна издаването им през 1908 г. Има тетрадки и други вещи за писане. Може да си купит и вестник. Получават се сутрешният Утро и следобедният Дневник. Съдържателят на книжарницата е млад човек, минал 30-е години. Наричат го Таско. Често се отбивам в книжарницата при него. Той ме знае и ми казва, че Китипови имало и в Горно Броди. А от колега научавам, че Таско е деен член на македонската революционна организация ВМРО и отговаря за Серския революционен окръг, откъдето е прякорът Серски...

Част от статията четете по-долу:

МНИ почете легендарен войвода на ВМОРО

23/04/2017

Кап. Никола Лефтеров
Македонският научен институт почете паметта на легендарния войвода на ВМОРО и капитан от българската армия Никола Лефтеров

 На 10 април 2017 г. в с. Страшимирово, Варненско, представители на патриотични организации отбелязаха 60-годишнината от смъртта на капитан Никола Лефтеров (1876–1957).

Възпоменателната плоча на кап. Никола Лефтеров във варненското село Страшимирово
Лефтеров е участник в македоно-одринското революционно движение и войните за национално обединение от 1912 – 1918 г. В следвоенния период се установява в Страшимирово, където остава до края на живота си, развивайки активна обществена и благотворителна дейност.

Д-р Слави Славов (вдясно)
 От името на Македонския научен институт пред възпоменателната плоча на войводата слово за него произнесе д-р Слави Славов.



Яне Сандански (1872 - 1915)

22/04/2017

На 22 април 1915 г. в местността Блатата, близо до село Пирин, Неврокопско, смъртоносно е прострелян от засада дългогодишният войвода от ВМОРО и бивш ръководител на Серски революционен окръг Яне Иванов Сандански. 

 Едва ли има друг деец на Вътрешната организация, предизвиквал толкова противоречиви, крайни и дори диаметрално противоположни оценки още приживе. За своите привърженици и последователи Сандански е искрен защитник на онеправданото население и безкористен борец за независимостта на Организацията, но за противниците си – „главорез”, „престъпник” и национален предател. Трудно би могъл да се открие и по-експлоатиран посмъртно образ от този на войводата. В десетилетията на комунистическа България, поради близостта му с дейци на социалистическото движение, Сандански бе припознаван за социалист от марксистки тип, здраво стоящ на „прогресивни” разбирания. В Титова Югославия (и днес – в Република Македония) към тази оценка бе добавен и „активът” на ранен македонист – борец за независима македонска държава и за „самостоятелност на македонския народ”. 

 Повече от 100 години след неговото убийство мненията за Сандански продължават да се люшкат в широкия диапазон от пълна идеализация до яростно отричане. Колкото и да е на пръв поглед парадоксално обаче, войводата въплъщава в себе си елементи от повечето от тези, абсолютно несъвместими помежду си мнения и оценки. Бъдещият революционер е роден в поробена Македония (с. Влахи, Мелнишко), но израства в свободна България (Дупница). Закономерно и първият му досег с македоно-одринската освободителна борба става на територията на Княжеството. Младият Сандански участва в Четническата акция от 1895 г. на учредения в София Македонски (по-късно Върховен македонски) комитет. Едва на един следващ етап разбира, че и във вътрешността съществува друга революционна организация. Няколко години по-късно, в разделното време на 1901 – 1902 г., Сандански решително взима страната на Вътрешната организация. Играе основна роля в т. нар. афера „Мис Стоун” (отвличането с цел откуп на американската протестантска мисионерка Елън Стоун), която донася на ВМОРО огромна сума, а на него – бърза популярност.

  Противник на въстанието от 1903 г., Яне Сандански все пак се включва в него, подчинявайки се на конгресното решение. В следилинденския период окончателно се утвърждава като ръководител и на практика – едноличен лидер на Серски революционен окръг. Кървавите стълкновения с върховистите, подновени с нова сила след Илинденско-Преображенското въстание, несъмнено усилват радикализма във възгледите на Сандански. Считайки Македонския въпрос за международен, войводата постепенно еволюира в посока създаване на независима Македония като част от бъдещата Балканска федерация. 

  Обявява се против поддържането на всякакви контакти с официална България, включително и срещу получаването на материална помощ от нея. Тези крайни възгледи обаче далеч не хармонират с практическите му действия. Оглавяващ един граничещ с България революционен окръг, Сандански пребивава за продължителни периоди в Княжеството и разполага с мрежа от влиятелни покровители и поддръжници сред чиновническия и полицейския апарат. И още нещо много важно – през целия си професионален път на революционер никога не дава повод за съмнение относно българската си национална принадлежност и самосъзнание. Несъмнено най-обсъжданото (и осъждано) действие на Сандански е организираното от него убийство на Иван Гарванов и Борис Сарафов през ноември 1907 г. 

  Предприетата почти еднолично (макар и с решение на Серския окръжен комитет) екзекуция на двамата ръководители на ВМОРО окончателно погребва надеждите за обединение между двете основни крила в Организацията. Убийството създава и непреодолима пропаст между Сандански и българската държава. В такава атмосфера, през лятото на 1908 г., с присъщата му енергия и целеустременост войводата се впуска в поредната опасна и рискована авантюра – сближението и тясната колаборация с дошлите на власт младотурци. Балканската война представлява своеобразен катарзис в поведението на Сандански. С водените от него четнически сили той оказва ценна и навременна помощ на настъпващата българска армия. 

   Впоследствие, в навечерието на Междусъюзническата война, войводата дори е изпратен като емисар на българското правителство в новосъздадената Албания, за да търси съдействие от албанските водачи за съвместна борба срещу Сърбия и Гърция. През последните години от живота си Яне Сандански се оттегля от активна революционна дейност. Занимава се със стопански начинания, а в политическо отношение директно се обвързва с опозицията в България в лицето на Демократическата партия. Това го изправя срещу старите му приятели от управляващата Либерална (Радославистка) партия, чийто привърженик е в ранните си години. В такава обстановка го застигат и куршумите в Блатата. 

  Убийството на Сандански формално е изпълнение на присъда на ВМОРО, издадена още от Кюстендилския конгрес (1908) в отговор на убийството на Гарванов и Сарафов. То обаче е извършено в контекста на далеч по-актуални и злободневни събития – подготвяното влизане на България на страната на Централните сили, на което Сандански решително се противопоставя. В този смисъл изпълнението на присъдата идва в удобен за управляващите момент, независимо от шумно обявената държавна амнистия година по-рано. Въпреки съмнителната си целесъобразност, убийството на войводата е поредното мрачно потвърждение на станалата още тогава популярна максима, че Организацията „забавя, но не забравя”. 


   С цялата си разнолика дейност Яне Сандански въплъщава волевия образ на революционера. Може би затова споменът за войводата вече повече от век не е избледнял и продължава да провокира интереса и споровете в българското общество, предоставяйки възможността на всеки сам да постави моралния знак за неговата следа в историята. 

 Гл. ас. д-р Слави Славов

Документи на ЦРУ за масовата екзекуция в Струмица през 1951 г.

19/04/2017

Реакцията в Струмица на екзекуцията от УДБА на петимата студенти

Доц. д-р Христо Милков

Резюме: Следващият доклад на ЦРУ, отразяващ събитията в Струмица, засяга „Реакцията в Струмица на екзекуцията от УДБ-а на петимата студенти” [30 ноември 1951]. Според него, „хиляди хора съпроводиха погребалното шествие в Струмица на петимата студенти, екзекутирани от УДБ-а близо до Добролос. Милицията беше неспособна да попречи на хората да влязат в гробището”. Телата са били изследвани на гробището от д-р Александър Белев, баща на една от жертвите, който е казал, че жертвите са били изтезавани и че студентите са били разстреляни от късо разстояние. По тялото на неговия син Борис е имало много натъртвания и две куршумени рани в главата. Градският комитет на комунистическата партия е бил много обезпокоен от реакцията на хората в Струмица на новината за смъртта на студентите и решават да свикат митинги в различни предприятия в Струмица, за да обяснят, че студентите съвсем законно са били убити, докато са се опитали да избягат в Гърция.

Информационен доклад
Страна: Югославия
Предмет: Реакцията в Струмица на екзекуцията от УДБ-а на петимата студенти
Дата на разпространение: 30 ноември 1951

1. Хиляди хора съпроводиха погребалното шествие в Струмица на петимата студенти, екзекутирани от УДБ-а близо до Дорлобос. Милицията беше неспособна да попречи на хората да влязат в гробището. Телата бяха изследвани в гробището от д-р Александър Белев, баща на една от жертвите, който твърдеше, че жертвите са били изтезавани и че студентите са били разстреляни от късо разстояние. Тялото на Борис Белев е имало много натъртвания и две куршумени рани в главата.
2. Градският комитет на комунистическата партия е бил много обезпокоен от реакцията на хората в Струмица на новините за смъртта на студентите и решават да свикат митинги в различни предприятия в Струмица, за да обяснят, че студентите законно са били убити, докато са се опитали да избягат в Гърция.
3. Ристо Пиличев, организационен секретар на градския комитет, получи нареждане да говори на митинг, свикан в тухлената фабрика на 16 август 1951. Пиличев каза на присъстващите работници, че студентите са били синове на родители от буржоазен произход. Той твърдеше, че Киро Топчев, баща на убития студент Стево, е бил кръчмар преди Втората световна война и е експлоатирал бедния народ; още повече, че Туше Жармов, баща на Георги Жармов, беше собственик на фабрика през Втората световна война и е експлоатирал своите работници. Той още твърдеше, че д-р Велев сега експлоатираше бедните хора и печелеше по 50 000 динара на месец от тяхната мизерия.
4. Пиличев каза, че тези лица не са били ликвидирани след войната, защото е имало надежда да подобрят своето държание в новото общество. На синовете на тези мъже им е било разрешено да посещават училища, но те са направили всичко на каквото са били способни срещу Комунистическата партия и държавата, затова е било правилно те да бъдат убити, докато са се опитвали да бягат в Гърция. Пиличев заплашва, че това ще се случи на всеки, който се опита да избяга от Югославия.

REACTION IN STRUMICA TO THE UDB EXECUTION OF FIVE STUDENTS
https://www.cia.gov/library/readingroom/document/cia-rdp82-00457r009200540015-9
----------------------------------------------

Условията в гимназията в Струмица

Представен е в развитие преподавателският състав на гимназията само в разстояние на половин година, като освен по предмети, са изложени и политическите пристрастия на учителите. Важно е да се отбележи, че в гимназията има предвоенно обучение – два часа един по теория и един практика. Оръжията за стрелковата подготовка са осигурени от военните. Впрочем, в Струмица е разквартирувана 48 пехотна дивизия. И в двата доклада се набива на очи, че комунистическата дейност в това елитно училище е неефективна, защото там има само няколко члена на младежката комунистическа организация и учениците не желаят да се включват в нейните дейности. Има едно противоречие, ако в първия доклад се твърди, че те били принудени да се включват, то в следващия, само шест месеца по-късно, пише, че не са, което води и до ниската ефективност.
Югославското правителство повежда кампания срещу гимназията, като от  1000 ученици допреди края на 1950, решава да намали броя на стипендиите и приемът се намалява близо на 500.

Информационен доклад
Страна: Югославия
Предмет: Условията в гимназията в Струмица
Дата на разпространение: 1 декември 1951
Дата на информацията: /Дата е почернена, заедно с цели параграфи и думи от текста/

1. Преподавателското тяло на гимназията в Струмица включва следните:
Александър Аговски, директор. Активен комунист.
Манов Димитров, география. Некомунист.
Слободан Николовски, македонски език. Няма политически пристрастия.
Анка Петрова, некомунист.
Някой си Константинов, естествени науки.
Един неидентифициран лейтенант, име Христо, предвоенно обучение.
2. Учениците имат два часа предвоенно обучение седмично, един по теория и един по практика. В строевата подготовка са използвани дървени пушки. Гимназията има за постоянна употреба само една пушка и един „Шмайзер”. Към края на учебната година има стрелкова практика с оръжия, предоставени от военните от Струмица.
3. Там има няколко комунисти сред учениците. Присъединяването на учениците към комунистите е незадоволително и неефикасно. Учениците се принудени да се включат в тази организация, но те се опитват да избягват да бъдат въвлечени в нейните действия.
1.Коментар: Възможно е да става дума за един германски „Шмайзер”.

CONDITIONS AT THE GYMNASIUM IN STRUMICA
https://www.cia.gov/library/readingroom/document/cia-rdp82-00457r009300400007-5

Информационен доклад
Страна: Югославия
Предмет: Струмишката гимназия

Дата на разпространение: 6 юни 1952
Дата на информацията: /Дата е почернена, заедно с цели параграфи от текста/

1. Струмишката гимназия е училище на осем години. Там има около 1000 ученици в училището допреди края на 1950, когато правителството реши да намали броя на стипендиите и приемът се намали близо на 500. Директорът на гимназията беше Георги Агов, член на комунистическата партия.
1. Следните лица бяха членове на преподавателското тяло на гимназията:
а/ Георги Данчев, бивш белоруски свещеник; инструктор по руски и психология;
б/ Някой си Илински, инструктор по руски и анатомия;
в/ Ница Караманолева, инструктор по македонски;
г/ Трайко Цветановски; инструктор по математика;
д/ Христо Хаджимишев, комунист; инструктор по физика и химия;
е/ Манол Димитров, инструктор по география; и
ж/ Блазо Цветанов, комунист, инструктор по история.
2. Младежката комунистическа организация в гимназията има само няколко членове, защото учениците не бяха принудени да се присъединяват.
3. Гимназията има ученически стол и цената на храната е 1,700 лева за месец.

STRUMICA GYMNASIUM
https://www.cia.gov/library/readingroom/document/cia-rdp82-00457r012300140005-9

Лектория "Македония": Българският патриотизъм и национализъм

18/04/2017

Лекторията „Македония”, организирана от Македонския научен институт и с водещ журналистът Костадин Филипов продължава с нова среща на 26 април 2017 година, от 18,00 часа на втория етаж на улица „Пиротска” № 5, в залите на МНИ. 

ГОСТ: Любчо Трохаров, дипломат.

ТЕМА: Българският патриотизъм и национализъм-преди и сега! 

 Лекторът Любчо Трохаров е дипломат от кариерата. Бил е посланик на България в Белград, Загреб и Сараево. Познавач на проблемите на Балканите, анализатор на съвременните прояви на национализма в района. Бил е директор на Дирекция” Балкански страни” в Министерството на външните ни работи през периода 1991-94 година. Член е на Управителния съвет на Македонския научен институт. 

Очакваме ви с вашите мнения и въпроси в сряда,26 април, от 18,00 часа. Адресът на срещата е известен-залите на Македонския научен институт на улица „Пиротска” № 5, втори етаж. 

Входът е свободен. Очакваме ви.

Подготвена ли е била България за присъединяването на Македония през 1941 г.

17/04/2017


сп. Македонски преглед, год. XXХIV, 2011, № 3. Гребенаров, Ал. Секретни дипломатически документи в навечерието на българското участие във Втората световна война...,...

...Откриваме рубриката с три поверителни материала, създадени в навечерието на българското участие във Втората световна война от известните дипломати Първан Драганов и Йордан Стратиев. 

Те са изпратени до Министерството на външните работи и изповеданията, управлявано от Иван Попов.

Документите дават обилна „храна за размисъл“ относно изходните позиции на родната дипломация в първите три месеца на 1941 г. непосредствено преди т.нар. Априлска война и навлизането на българските войски в Западните покрайнини и Поморавието (18 април), във Вардарска Македония (19 април) и Беломорието (20 април)...

Цялата статия четете по-долу:


Какво заварват българските войски във Вардарска Македония през 1941 г.

Доц. д-р Александър Гребенаров

    Големият български книжовник, фолклорист и общественик Кузман Шапкарев през целия си съзнателен живот отстоява българщината в историко-географската област Македония. Той често влиза в полемика с гръцките привърженици на „мегали идея", които десетилетия наред задушат кълновете на българското църковно-просветно дело в областта. Охридският възрожденец предупреждава българската общественост и за опитите на шовинистичните кръгове в Белград да включват към „Стара Сърбия" цяла Македония, част от Северна Албания и дори няколко окръга от Княжество България. 

 Неговите предупредителни слова звучат пророчески след смъртта му (1909), когато се осъществява дългоочакваното освобождение, последвано от ново заробване на македонските българи – първо през 1913 г., с мирния договор в Букурещ, а по-подир и в Ньой през 1919 г. На 19 април 1941 г. започва нова страница в историята на Македония. В деня на страстната събота преди Великден, когато по отколешна източноправославна традиция преди изгрев слънце жените са омесили великденските обредни хлябове, българските трибагреник отново се развява в пределите на Вардарска Македония. 

 Българските военни части навлизат върху „обетована земя", където мнозинството от коренното населението не е забравило своя български род, език и име, както и заветите на българските възрожденци братя Димитър и Константин Миладинови, Йордан Хаджиконстантинов-Джинот, Марко Цепенков, Григор Пърличев, Кузман Шапкарев, Райко Жинзифов и др. Във всички градове във Вардарска Македония (без Тетово, Гостивар, Кичево, Дебър и Струга, отстъпени на Италия от Германия), българските войски са посрещнати като дълго чакани освободители с тържествения възглас „Христос Воскресе!"

 Множество документални извори показват, че населението в областта във важен момент е подпомогнато от българската държава безусловно, тъй като става дума за сънародници в беда, обречени на гладна смърт. 


 В поверителна информация от Дирекцията на полицията до министъра на вътрешните работи и народното здраве до министър Петър Габровски от 31 май 1941 г. е представена тягостна картина, разкриваща естествената реакция на гладуващи хора:

„Милионни имущества от военни и граждански складове са изчезнали, разпилени, и повикът на населението е „Няма хляб", въпреки че само в Ресен са разграбени 6-7000 торби брашно, с хиляди тенекии мас, със стотици кг. захар и др." 

В изложението се споменава и за погромите, извършени от местни жители, разбили много здания, казарми на жандармерийските полицейски власти от бившата югославска държава, за изнесени врати, подове, прозорци, стълби, мебелировка, оръжие и др. Тревогите сред жителите се засилват и от зачестилите кражби, извършвани от криминални затворници, освободени преди навлизането на германските части в областта. Статистическите данни от дирекциите на „Разпределението" и „Храноизноса" показват слабите възможности на стопанството в Македония да изхранва населението без външна помощ. Това обяснява чувството на паника, обзела местните жители, както и действията им за разграбване и запасяване с едни от най-важните военновременни продукти – брашно, мас и захар.

 През целия военен период 1941-1944 г. в пределите на Вардарска Македония се внасят хранителни стоки от първа необходимост. София експортира към областта хиляди тонове земеделски продукти – пшеница, ръж, ечемик, овес, царевица, фий, просо, боб, нахут, леблебия, картофи, ориз и фураж. От включените в статистиката 15 артикула от Македония се изнасят в старите предели само памучно семе (275 т.) и опиум (66 т.). Направената обща калкулация на внос/износ в посока София-Скопие е показателна.

В областта са внесени 34 651 т., а са изнесени 341 т., т.е. съотношението е приблизително 100:1. 

 Още по-драстична е статистиката за храни и стоки, като брашно, макарони, фиде, грис, бисквити, сирене и кашкавал, слънчогледово масло и др. Всички те се внасят в областта без нито грам да излиза от нея. При това става дума за военновременен режим, в който трудно се оцелява, а в старите предели на страната е въведена купонна система.

 Все в такава насока са и други данни, които показват увеличения брой добитък в областта, построените „в пъти повече", в сравнение със съществуващите преди април 1941 г. шосета, жп линии и мостови съоръжения, поправените и обзаведени болници, манастири, църкви, клубове, казарми, минни предприятия, училища и пр. В Скопие е създаден Университет, Народен театър, Народен музей, започват емисии на български език по радио „Скопие", печатат се книги, списания и вестници. Зад тази възстановителна стопанско-културна и цивилизаторска мисия на България не стоят окупаторски интереси, а желание за помощ към сънародници, заплашени от глад и бездуховна нищета.

За по-бързата интеграция на новоприсъединените земи управляващи среди в София инвестират през Втората световна война огромна сума, която надхвърля многократно бюджета на страната за една година.

 Явлението е „парадоксално" и „трудно обяснимо" за изследователи в Р Македония, които десетилетия наред говорят и пишат за ужасите, които „македонското население" изпитвало от „българския окупационен режим". В този дух са отпечатани учебници за всички възрастови групи, както и многотиражни, луксозно издадени трудове, между които и наскоро излязлата двутомна енциклопедия. Те напомнят за други методологии, „времена и нрави", които в цивилизованите държави отдавна са „сенки от миналото" и обект на историографски проучвания. По-голямата част от населението в областта не прикрива българското си етническо самосъзнание.

 Приобщаването му към цялостния живот на царството вкл. образование, просвета и църква, не среща сериозни пречки, заради общия родови корен, история, език и цялостна духовна култура. Това показва и статистиката за народностния състав на населението в 15 дивизионна област от 1942 г., включваща Вардарска Македония без градовете Тетово, Гостивар, Кичево, Дебър и Струга и прилежащите им села. Според данните в нея, от цялото население в дивизионната област 999 457 души, българи са 599 920 души (60% от общото население), цигани – 148 851 (14.9%), албанци – 108 521 (10.9 %), турци – 93 473 (9,4%), евреи 10 423 (1%), гърци – 2 979 (0.3%) и други – 35 290 (3.5 %). През период от близо 41 месеца София се опитва да преобрази цялостния живот на Вардарска Македония, приобщавайки я към държавния организъм на страната. 

 Не всички действия са „лицеприятни". Често критиката и предложенията за подобряване на неговите функции имат основания. В някои случаи, заради външнополитически съображения, като при депортирането на евреите от Македония и Тракия, които България не успява да спаси, в други – поради неподготвеност на държавата да адаптира институционално новоприсъединените земи. Тя прави бързи промени в българското законодателство, но не бива да се забравя, че като цяло то е създадено при различни условия и в други времена. Новоприетите „в движение" закони, постановления, правилници и актове не всякога гарантират успешни резултати, още повече, че в „новите земи" процесите са динамични, а понякога и хаотични, тъй като се влияят и от други държави. Не на последно място стои и субективният фактор, защото трудно се откриват надеждни административни служители, които без чувство на носталгия или мъст вещо да се разпореждат и грижат за изпълнението на закона. Интерес представляват проявите на дейците от разформированата през 1934 г. ВМРО и македонските легални организации.

  След април 1941 г. те отново са на преден план, „забравили" за обидите и репресиите срещу тях в предходните години. В името на българската кауза в Македония, дейците се нареждат сред първите помощници на държавната власт, приветствайки обединението на областта с Родина-майка. ssss Независимо от позитивното като цяло настроение у дейците към българското управление, в стратегическите министерства внимателно се наблюдават всички техни действия, вкл. и противоречия, описват се възможните гледни точки и предлаганите алтернативни решения за статута на областта. Те най-често са свързани с обособяването й като самостоятелна държавно-политическа единица. В първата половина на 1944 г. до подобна идея достигат и дипломатите на България и Германия. Виждайки военния крах на държавите от Оста, през август с.г. те се сещат за известния деец Иван Михайлов и търсят съдействието му. sssss Старият идол на македонското освободително движение, останал с много горчивина в душата, „долита" по спешност в София, а по-късно и в Скопие. Тази визита е направена „инкогнито" и за нея се носят още легенди. Въпреки увещанията от политици, съидейници и близки, Иван Михайлов прозорливо отказва на предложението да поеме ръководството на областта и обяви Независима Македония.

 „Дванадесетият час", според него, вече е минал. Завръщането на българските войски през септември 1944 г. в старите предели на царството е свързано с изпитания на духа и волята, защото военните формирования водят сражения на няколко фронта – срещу войски на бившия съюзник Германия, партизански части на бъдещия партньор Югославия, четнически формирования на Дража Михайлович, националистически албански организации. В България те са очаквани от представители на съветската армия, които се разпореждат в страната и дават своите напътствия като пълновластни управляващи. Така с покрусени надежди завършва второто българско управление във Вардарска Македония. И ако през 1941 г. на Великден се възраждат българските мечти, то 41 месеца по-късно, с наближаването на друг голям религиозен празник Кръстовден се погребват българските въжделения за „… един народ, една държава, един цар".

 Интерес за историята на Македония са запазените разпити на Димитър Гюзелев и Спиро Китинчев, водени в злокобните учреждения ОЗНА и УДБА, които предстоят да бъдат публикувани. Те са своеобразна изповед на известните български дейци, жадуващи за освобождение на Македония. Двамата интелектуалци наивно вярват, че ще бъдат освободени от „народната власт", поради липса на вина, а не осъдени на смърт (Д. Гюзелев) или на 20-годишна каторга (Сп. Китинчев) „в името на народа" на Македония! Тяхната съдба споделя и кметът на Охрид Илия Коцарев. Някогашният деец на ВМОРО/ВМРО и популярен български общественик първоначално е осъден на смърт като „сътрудник на окупаторите", а по-късно присъдата му е заменена с 20-годишен затвор. Тревожни мигове за оцеляването си ще изпитват и всички живеещи в областта дейци и техни семейства, участвали или симпатизирали на българското управление. Примерът и саможертвата на загиналите военнослужещи и мирни граждани, които воюваха, работиха и живяха за Българска Македония, но не дочакаха нейното национално освобождение, ни задължава да търсим решения в новото време – без войни и метежи, по пътя на разбирателството – колкото и това да е трудно или на пръв поглед „невъзможно"! 

 Надяваме се в бъдеще на повече изследователска смелост и желание за обща работа с колегите от Р. Македония и другите балкански държави по тази спорна проблематика. Тя не само възбужда значим интерес, но все още чака нови факти, аналитични интерпретации и сериозни научни дебати, все в интерес на историческата истина. За любителите на автентичните материали поместваме два обработени документа. Те се отнасят за Охрид – родния град на читалищния патрон Кузман Шапкарев и показват атмосферата в старата българска столица през началните седмици на Второто българското управление във Вардарска Македония.

 № 1 


Апел от кмета на Охрид Илия Коцарев до Охридското братство в София за изпращане на храни, поради изчерпване на резервите и очакване на смъртни случаи от глад в града 

 Охрид, 9 май 1941 г. 

  Охрид е свободен, разкъсаха се веригите на черното сръбско робство, жителите на Българския Йерусалим радват се на свободата, но много скърбят що е техният край – околията и градът на братя Миладинови, заседнат от италианците, които се показаха като съюзници на албанците съвсем нетолерантни пряма нас. Издържахме, не се подадохме на свевъзможни интриги и клюки от страна на нашите вековни тирани – турците, които сега под булото на албанското знаме станаха всички албанци. 

 Градът, както и околията, особено три общини: Сливовска, Коселска и Галичичка (Велестовски край), ще умрат от глад, ако им се не притече в помощ. Охрид има резерви от храни за 4-5 дни и, ако в тоя период се не помогне, ще бъдем зрители на смъртни случаи. Италианците не ни оставиха никакви храни и това, което имахме, съчувано взеха ни и така сме оставени на съдбата на провидението. Вярвам да се всички интересувате за Вашия роден край, кой е мил за Вас и нас, затова не се съмнявам, че ще направите всичко възможно за смегчанието на сегашното положение. Меродавните кръгове са благовременно известени, ала се надяваме и вие от Ваша страна ще направите всичко възможно да се побърза. Извинете, що досега не сме се явили, причината е тежкото положение, в което бяхме. 

 Здравейте! С искрен поздрав от кмета в Охрид. (п) 

Илия Коцарев 

Вярно с оригинала: Временна комисия: (п) [не се чете] (п) [не се чете] АМВР, ОБ-13577, л. 110. Оригинал. Машинопис. 

 № 2 


Из доклад на ловчанский митрополит Филарет, представен на заседание на Св. Синод, за народностния дух и уредбата на управляваната от него Охридско-Битолска епархия

 София, 12 юни 1941 г. 

ЛОВЧАНСКИЙ ФИЛАРЕТ.

  Преди всичко дължа да поднеса на Св. Синод радостта на верните от Охридско-Битолския диоцез за освобождението им от чуждата власт и благодарността им към родната църква, загдето тя не ги е забравила в молитвите и грижите си през дългото и мъчително робство. Радостта им е неописуема и те я изразиха при масовото и тържествено посрещане на българския архиерей. 

 За хората от онзи край най-свети и най-популярни личности са блаженопочившият екзарх Йосиф, чиито портрети на много места са запазени, и цар Фердинанд, когото те смятат за борец за свободата на българите в Македония. При това трябва да добавя, че все пак съмнението дали и този път освобождението им не ще бъде краткотрайно, както вече става два пъти по ония краища, засенчва радостта им и в някои отношения ги прави сдържани. 

 В това отношение църковната проповед до голяма степен разсейва съмнението им. Битолското и Прилепското полета, които влизат в пределите на Охридско-Битолската епархия, са богати и със своите разновидни култури дават всичката възможност за един цветущ стопански живот. Въпреки това обаче, сега населението там гладува. Пазарът е оскъден. Килограм царевица се продава от 15-20 динари. Град Битоля е почти мъртъв в търговско отношение. Магазините са затворени поради липса на стоки. Из улиците се движат групи селяни, които търсят храни. Населението бедства, но духом не унива и временните страдания покрива с радостта от освобождението. Германците реквизират всичко, каквото намерят, наистина срещу заплащане. 

Те са заели и всички църковни помещения, дори и митрополията, която освободиха едва срещу Петдесетница, поради което не успях писмено да донеса на Св. Синод за състоянието на епархията. Това обаче ще сторя допълнително. Първата св. литургия отслужих в гр. Охрид в деня на Св. Св. Кирил и Методи в храма „Св. Климент". Впоследствие служих и в останалите църкви на града при голямо стечение на богомолци, които вземат живо участие в църковното пение, а през време на проповедта изразяват общо и велегласно задоволството или несъгласието си. В Охрид българщината е добре запазена. Сърбите не са успели да направят никакви поражения върху духа и езика на охридчани. Градът има 11 000 души жители, от които 6000 са турци, а останалите българи. Турците, подстрекавани от италианците, заменят червените си фесове с бели – албански, и се мъчат да правят манифестации в полза на Италия. Турската религиозна община е много богата, защото е обсебила всички имоти през турското робство. Заедно с храмовете, които турците тогава са обръщали на джамии, са взимали и съответните имоти. Тия спорни въпроси ще трябва да се уредят в бъдеще. В Охрид няма митрополитска сграда. 

Зданието на църквата „Св. Климент", което в миналото е служило за канцелария на митрополията, е старо, паянтово и клони да падне. За приличен митрополитски дом и дума не може да става. Охрид отстои на 78 км от Битоля. Последният се явява естествен център в Охридско-Битолската област. В Битоля са и областните служби. Охрид, засега без Дебър, се намира в периферията на епархията и не е свързан с удобни пътища с останалите градове на областта. Ето защо установих епархийския център на Охридско-Битолската епархия в гр. Битоля, където има удобен митрополитски дом, построен от блаженопочившия митрополит Григорий. Охридчани държат обаче да имат свой владика. Манастирът „Св. Наум" е в италианско владение. Италианците се държат много зле. След дълги молби и увещания ми разрешиха да посетя манастира. Братята, пет души на брой, са сърби. Игуменът е русин, светогорски монах. Приеха ме радушно и тържествено. 

Над гроба на св. Наума отслужих молебен за царя и за Св. Синод. Игуменът ми изповяда, че италианският генерал от Поградец подканял него и монасите – сърби да се явят при албанския православен епископ и да приемат неговата юрисдикция. След това епископът щял да посети манастира и да го обяви подведомствен нему. Но нито игуменът, нито монасите се подали на това внушение, защото предпочитат да са подведомствени на братска славянска църква, отколкото на албанците. Назначих о. игумена и за енорийски свещеник на трите села по брега на Охридското езеро – Тръпейца, Пещене и Св. Наум, окупирани от италианците, понеже няма кой да обслужва тези села. В Охрид свиках конференция на свещениците от околията. Всички те са българи. Повечето от тях са на преклонна възраст. В Битоля има две църкви – старата българска църква „Св. Богородица" и патриаршеската „Св. Димитрий". Има и няколко параклиса. Патриаршистите, покровителствани от германците, се опитаха да образуват своя църковна община, като използваха за тази цел един отстранен от нашата полиция стар патриаршески свещеник, о. Петър. 

 Другият патриаршески свещеник о. Василий обаче, който има син адвокат с високо българско съзнание (той е бил един от защитниците на студентите от скопския процес), под влияние на своя син и на д-р Светиев, дойде, целува ръка и заяви, че желае да служи под ведомството на Българската православна църква. Старото патриаршеско църковно настоятелство прави някакви обструкции на о. Василия, но той остана непреклонен в решението си. Впоследствие той ми представи четирима души, добри българи, които аз назначих за църковни настоятели. Те приеха всички документи и книжа от старото настоятелство и се наеха да управляват многомилионното имущество на църквата „Св. Димитрий". Положението на свещеническия кадър е следното: Почти всички енории имат свои свещеници. В Охридско-Битолския диоцез има всичко 170 енории. На всички свещеници дадох назначителни писма, освен на свещениците от Кичевско и Стружко, които напускат своите енории и искат да се прехвърлят в свободните предели. Навсякъде назначих архиерейски наместници и пунктови свещеници, наложи ми се в Кичево да назнача за пунктов свещеник един йеромонах, черногорец, италиански поданик, който говори много добре македонското наречие, и който в сръбско време е защищавал и е криел в манастира си подгонени от сръбските жандарми български свещеници. 

 Почти всички енорийски свещеници са със средно духовно образование, получено в Битолската сръбска семинария. Незначителен брой от тях са стари екзархийски свещеници, които са без образование. Като имам предвид имотите на св. митрополия в Битоля – три къщи, овощна градина, която дава добър приход, богатствата на църквата „Св. Димитрий", стопанските възможности на хората от Битолско и Прилепско и най-вече голямата им църковност и жива вяра – намирам, че от Охридско-Битолската област може да се сформира една добра, жизнеспособна епархия. Засега в епархията съм командировал само три енорийски свещени­ци, протосингела на Ловчанската митрополия, един секретар и един касиер и смятам, че митрополията започва своето нормално функциониране. 

 Наместник-председател на Св. Синод: 

Видинский (п) Неофит 
Софийски (п) Стефан 
Доростолский и Червенски (п) 
Михаил Врачанский (п) 
Паисий Неврокопский (п) 
Борис Търновский (п) 
Софроний Варненски и Преславски (п) Йосиф 
Пловдивский (п) Кирил 
Ловчанский (п)  Филарет 
Сливенский (п) Евлогий 
Старозагорский (п) Климент 

 ЦДА, Ф. 791К, оп. 1, а.е. 67, л. 51-70. Оригинал. Машинопис.

Ролята на Англия в Македонския въпрос

12/04/2017

сп. Македонски преглед, год. IІ, 1925, № 1. Милетич, Л. Англия в историята на македонския въпрос,... 107-118

    От заинтересуваните в работите на Близкия Изток европейски държави никоя не е толкова допринесла за трагичния развой на македонския въпрос от самото му начало до наши дни, колкото далечната нам и чужда Англия. Македония, съседка на Гърция и граничеща с Бяло море, отколе влиза в сферата на английската политика на интереси. 

Няма важно събитие от Кримската война насам, засягащо Македония, в което Англия да не се е намесила с решаващо значение. Без преувеличение може да се каже, че македонският въпрос нямаше и да съществува в историята, ако правителствата на Англия да бяха могли с оглед към нейните далечни интереси равнодушно да се отнасятъ към съдбата на Македония. 

 От тая гледна точка не ще да е безинтересно да хвърлим един критичен поглед върху няколко важни момента от дипломатическата история на македонския въпрос, в които Англия е играла съдбоносна роля...

Целият материал четете по-долу:

 

Сканирано и обработено от "Книги за Македония"

ЦРУ за екзекуцията на петима студенти от УДБА

11/04/2017

ЦРУ ЗА ЕКЗЕКУЦИЯТА НА ПЕТИМАТА СТУДЕНТИ ОТ СТРУМИЦА НА 13 АВГУСТ 1951 Г.  

Доц. д-р Христо Милков

На 13 август 1951 г. в с. Дорлобос, Струмишко, на няколко км от гръцката граница са заловени от УДБА петима студенти, които се опитват да избягат в Гърция. Зловещата екзекуция на младежите Мирчо Хр. Пецев, Стефан К. Топчев, Борислав Ал. Белев, Георги Т. Костуранов и Георги Т. Яръмов става повод ЦРУ да заостри вниманието си към град Струмица и Струмишкия регион. Отделени са пет доклада, два от които се отнасят за нейната гимназия, в други два за събитията около екзекуцията на петимата студенти от УБДА и още един, на политическото положение в Струмица и региона. 

 ЕКЗЕКУЦИЯ НА ПЕТИМАТА СТУДЕНТИ ОТ УДБА 

 Според доклад на ЦРУ от 27 октомври 1951 г. Никола Фиданчев, Борис Белев и Стефан Топчев, студенти в Загребския университет, решават да избягат в Гърция заедно с приятелите им, Георги Жармов, студент в Белградския университет и Мирко Печев, студент в Струмишката гимназия. Планът за бягството, трудностите да се открие водач за през границата, изработването на необходимите документи, решението да не оказват съпротива, показват за пореден път добрата информираност до последната подробност. Още на 4 и 5 август Фиданчев е проследен от хора на УДБ-а. В района на село Дорлобос, около три километра от гръцката граница, групата е нападната от засада на УДБА или на милицията и заловена (и УДБА и милицията са споменати – б.а.). Мюсюлманин от същото село по-късно казва на Стево Топчев, че през нощта на 12 срещу 13 август е видял всички петима студенти с вързани ръце, да вървят с милиционери до Дорлобос. Според информатори и жители от Струмица, петимата студенти са били разпитвани от УДБА, изтезавани и разстреляни на 13 август 1951. Селяните мюсюлмани от Дорлобос, на които им е било наредено от УДБА същата сутрин да пренасят телата на коне до Костурино, по-късно са твърдели, че ръцете на студентите са били вързани с тел и че телата им са били още топли, когато са ги пренасяли. Мирко Топчев, дърводелецът сковал ковчезите, идентифицирал и съпроводил телата с камион на УДБА по-късно разказва, че всеки един от мъртвите студенти е имал по няколко куршумени рани в главата, и че е имало натъртвания по всяко от телата.

 „Гръклянът на Белев е бил прерязан и че пръстите на двете ръце на Георги Жармов са били отрязани. Новината за убийството на петимата студенти бързо се разпространи из Струмица и хората от града бяха толкова възбудени от жестокостта, че няколко хиляди /sic/ души съпровождиха погребалното шествие. Ковчезите на Стево Топчев, Георги Жармов, Мирко Печев, и Косе Костуранов бяха преместени в един гроб. Борис Белев беше заровен отделно, защото беше протестант”. В докладите се съдържа внушителна биографична информация, за четирима от убитите студентите. Обединяващото за тях е, че всички произхождат от интелигенти семейства от Струмица, имат високо образование – и четиримата са завършили Струмишката гимназия, след това продължават в Белград или Загреб. И имат активна дейност в полза на ВМРО. Трима от тях са лежали в Изидровския затвор между две и пет години. За тази си дейност те са лишени от правителствени стипендии. 

Информационен доклад Страна: Югославия 
Предмет: Екзекуцията от УДБ-а на петимата избягали студенти[1]
Дата на разпространение: 27 октомври 1951 
Дата на информацията: Юли-август 1951 

1. Никола Фиданчев, Борис Белев и Стефан Топчев, студенти в Загребския университет, решават да избягат в Гърция заедно с приятелите им, Георги Жармов, студент в Белградския университет и Мирко Печев, студент в Струмишката гимназия. Петимата решават да се срещнат в Струмица на 1 юли 1951 и да избягат в Гърция на две групи. 

2. Борис Белев, водачът, отиде в Стояково, Гевгелийски окръг, за да открие водач за през границата. Водачът, когото той намира, отказва да ги вземе, защото преходите, които той знаеше, са много сериозно охранявани по това време. По същото време Фиданчев успявя да получи от окръжния комисар по вътрешните работи „разрешение за преминаване на границата”, което му даваше възможност да престои 10 дни в Дойран, близо до Дойранското езеро, заради здравето му. 

3. На 27 юли всички петима студенти се срещнаха отново в Струмица и Белев каза, че е открил водач, който ще им помогне да преминат границата през Беласишките планини. Те се споразумяха, че четирима трябва да преминат границата през Беласишката планина на 3 август, и че Фиданчев ще премине границата при Дойранското езеро. Групата се споразумя да вземат със себе си свидетелства за раждане, ученически книжки и лични карти. Групата няма оръжия и нямат намерение да оказват съпротива, ако бъдат хванати докато пресичат границата. Това решение е взето защото наказанието за опит за бягство е обикновено само между два или три месеца затвор. 

4. На 28 юли Фиданчев отиде в Дойран. На 2 август Александър Белев отиде в Дойран с група туристи и каза на Фиданчев, че датата на бягството е уточнена от водача за 5 август. Белев и Фиданчев се споразумяха, че ако датата за бягството бъде променена, Фиданчев ще получи съобщение на 4 август по местния автобус. На 4 и 5 август Фиданчев е проследен от хора на УДБ-а. Докато Фиданчев още не е получил съобщението от 4 август, той предполага, че няма да има промени в плановете за бягство и напуска Дойран в 7.30, преплувайки четирите километра на Дойранското езеро до Гърция. 

5. Поради неизвестна причина датата за бягството на Белевата група беше променена на 12 август 1951. По същото време Косе Костуранов се присъединява към групата. Костуранов беше роден през 1930 в Струмица. Бащата на Костуранов беше богат търговец в Струмица от преди Втората световна война, но след войната цялата му собственост беше конфискувана и беше затварян на няколко пъти. Бащата се премести със семейството си в Загреб, докато Косе беше студент в Загребския университет. 

6. През ранните утринни часове на 12 август 1951 групата потегли. Те първо преминаха край Кулис, и вечерта на 12 август се приближиха района на село Дорлобос, около три километра от гръцката граница. На това място те бяха нападнати от засада на УДБ-а или на Милицията и бяха хванати. 

7. Мюсюлманин от Дорлобос по-късно каза на Мирко Топчев, брата на Стево Топчев, че през нощта на 12–13 август, че е видял всички петима студенти с вързани ръце, да вървят с милиционери до Дорлобос. Информатори и жители от Струмица вярваха, че петимата студенти са били разпитвани от УДБ-а, изтезавани и че са разстреляни на 13 август 1951. Селяните мюсюлмани от Дорлобос, на които им е било наредено от УДБ-а сутринта на 13 август да пренасят телата на коне до Костурино, по-късно твърдяха, че ръцете на студентите са били вързани с тел и че телата им са били още топли, когато са ги пренасяли. 

8. На 13 август УДБ-а нареди на Струмишкия градския дърводелски кооператив да направи пет ковчега, които бяха изпратени с камион на УДБ-а до Костурино. 

9.Мирко Топчев, който беше нает като дърводелец в Струмишкия градския дърводелски кооператив, получи нареждане да съпроводи ковчезите и да идентифицира труповете. Топчев по-късно разказваше, че всеки един от мъртвите студенти е имал по няколко куршумени рани в главата, и че е имало натъртвания по всяко от телата. Гръклянът на Белев е бил прерязан и че пръстите на двете ръце на Георги Жармов са били отрязани. 

10. В 11 вечерта, на 13 август, камионът на УДБ-а откара ковчезите на гробищата в Струмица. По същото време официалните власти на УДБ-а привикаха роднините на убитите студенти и ги разпитаха за местонахождението на техните синове. По-късно УДБ-а „информираха” родителите, че техните „героични синове” са били убити при опит за бягство в Гърция и че погребението ще се състои на площада в 12,01. сутринта на Струмишкото гробище. Новината за убийството на петимата студенти бързо се разпространи из Струмица и хората от града бяха толкова възбудени от жестокостта, че няколко хиляди /sic/ души съпроводиха погребалното шествие. 

11. Ковчезите на Стево Топчев, Георги Жармов, Мирчо Печев, и Косе Костуранов бяха преместени в един гроб. Борис Белев беше заровен отделно, защото беше протестант. 

12. Налице беше следната биографична информация, засягаща четирима от студентите, които бяха убити:

а/Борис Белев беше син на Александър, доктор по медицина, който е посещавал медицински училища в Бейрут и Женева. Александър Белев, протестант, е популярен лекар в Струмица. Борис беше роден през 1929 в Струмица, и беше завършил Струмишката гимназия през 1950. Преди да се опита да избяга в Гърция, Борис учеше математика и физика в Загребския университет. През 1946 той беше арестуван с група от струмишки студенти за дейност в полза на ВМРО и беше освободен условно. Той не е получил правителствена стипендия и е безпокоял властите заради неговото лошо политическо досие. 

б/ Стево Топчев беше син на Киро, бивш търговец, който е изтърпял петгодишно наказание в Идризовския затвор като антикомунист. Топчев беше роден през 1931 в Струмица и завърши в Струмишката гимназия през 1951. Преди да се опита да избяга в Гърция, той беше студент в Загребския юридически университет. Той нямаше правителствена стипендия, и безпокоеше властите заради политическите възгледи на баща му и защото неговия брат, Любчо, избяга в Гърция по време на войната. 

в/ Георги Жармов беше син на Туше, бивш търговец, който беше на два пъти затварян като антикомунист. Жармов беше роден в Струмица през 1928 и завърши Струмишката гимназия през 1950. Преди да се опита да избяга в Гърция той беше студент в Белградското юридическо училище. През 1946 той беше арестуван заедно с други ученици от Струмишката гимназия за дейност в полза на ВМРО и лежа две години в Идризовския затвор. Той безпокоеше властите заради лошото си политическо досие. 

г/ Мирчо Печев беше роден през 1928 в Струмица и беше студент в Струмишката гимназия. През 1946 г. той беше арестуван за дейност в полза на ВМРО и лежа три години в Идризовския затвор. 

UDB EXECUTION OF FIVE STUDENTS ATTEMPTING TO ENTER GREECE 
https://www.cia.gov/library/readingroom/document/cia-rdp82-00457r008900510001-1

Вж. още по темата: Виктор Цветаноски. Колку УДБ-а беше нашата судба, Струмичките студенти свирепо ликвидирани. Власта тврдела дека се убиени при бегство во Грција, а сведоците тврдат дека ги стрелале далеку од границата, 14.12.2010, http://www.utrinski.mk/. Струмичката петорка – сеќавање на една украдена младост, 13.08.2013, http://republika.mk; Сотир Костов. Злоделата на комунистическите рибари на човечки души. 06. 10. 2013, http://www.dnevnik.mk/; ЦРУ - след 65 години: Нови разкрития за "греховете" на студентите от Струмица, Реджеп Мехмедович, политолог, 11 Февруари 2017, http://www.wreview.eu/s/cru-65-sled-godiini-dokumenti-za-makedoniq.html; ЦИА по 65 години: Нови сознанија за „гревовите“ на струмичките студенти, 23.01.2017 г., http://www.mkd.mk/kolumni/cia-po-65-godini-novi-soznanija-za-grevovite-na-strumichkite-studenti; ЕКСКЛУЗИВНО: Што запишале агентите на ЦИА за убиството на петте струмички студенти?, 22.01.2017, http://strumicadenes.mk/ekskluzivno-sto-zapisale-agentite-na-cia-za-ubistvoto-na-pette-strumicki-studenti/.

Десетки благоевградчани се стекоха на публична дискусия, организирана от филиала на МНИ

09/04/2017

Лектория на Филиала на Македонския научен институт в Благоевград 

   По покана на Община Благоевград, Македонски научен институт – Филиал Благоевград и Регионален исторически музей – Благоевград на 6 април 2017 г. от 17.00 часа в конферентната зала на Регионален исторически музей се проведе публична дискусия на тема: „По следите на една документална мистификация: Случаят „Славко Димевски”. Историческо разследване” с лектор – проф. д.и.н. Светлозар Елдъров от Института за балканистика при БАН и Македонския научен институт – София.


 В залата присъстваха директори на училища и учители по история, представители на Държавен архив, Регионална и читалищна библиотека Благоевград, Военно окръжие, Съюз на офицерите и сержантите от запаса и резерва, Център за личностно и творческо развитие на децата на Благоевград, много граждани, студенти и ученици. Събитието бе открито от д-р Христина Цонева – директор на Регионален исторически музей – Благоевград.


  След като описа значението на музея като важен културен, научен и обществен център в Югозападна България, тя даде думата на доц. д-р Димитър Тюлеков – преподавател на ЮЗУ „Неофит Рилски” и член на МНИ. След встъпително слово, разкриващо мястото и ролята на Македонския научен институт, отстояващ от десетилетия българския дух в Македония, той представи лектора проф. д.и.н. Св. Елдъров и някои от значимите му постижения в науката. 


 Проф. д.и.н. Светлозар Елдъров изясни една документална мистификация във връзка с Кресненско-Разложкото въстание от 1878–1879 г., сътворена от македонския протойерей д-р Славко Димевски, който разпалва спора между българските и македонски историци в началото на 80-години и този сблъсък продължава да тлее до днес. 


 В дискусията проф. д.и.н. Светлозар Елдъров разясни, че историческото му разследване минава през различни архивохранилища и библиотеки и достига до шокиращи резултати, относно злепоставянето посмъртно името и авторитета на Българския патриарх Кирил, допуснал скопския историк до личния си архив през 60 години на ХХ в., както и такива, които хвърлят нова светлина по Случая „Славко Димевски”. 

 Снежана Захариева

...

 
Македонски научен институт | Macedonian Scientific Institute © 1923-2025