About

ИЗДАНИЯ | EDITIONS

Гръцките консули били ужасени от напредъка на българщината в Егейска Македония

30/08/2018

Йон Драгумис
сп. "Македонски преглед", г. XXVII, 2004, кн. 2. Трайкова, В. Доклади на гръцките консули в Македония - 1904 г. ... 105 - 132. 

Под­б­ра­ни­те до­ку­мен­ти са фо­ку­си­ра­ни из­к­лю­чи­тел­но вър­ху ед­на ос­нов­на те­ма — под­го­тов­ка­та и на­чал­ни­те стъп­ки по осъ­щес­т­вя­ва­не­то на гръц­ка­та въ­о­ръ­же­на ак­ция в Ма­ке­до­ния след Илин­ден­с­ко-Пре­об­ра­жен­с­ко­то въс­та­ние. Цър­ков­но-прос­вет­на­та про­па­ган­да ка­то ме­тод за на­ла­га­не на гръц­ка­та идея сред на­се­ле­ни­е­то в Ма­ке­до­ния ми­на­ва на за­ден план. 

На­чен­ки­те на то­зи про­цес се за­бе­ляз­ват още от пър­ви­те го­ди­ни на ве­ка — от 1901-1902 г. Пи­о­не­ри­те са: Кос­тур­с­ки­ят мит­ро­по­лит Гер­ма­нос Ка­ра­ван­ге­лис, Пав­лос Ме­лас, Йон Дра­гу­мис, К. Ма­за­ра­кис, Цон­тос, Ка­те­ха­кис и др. 

Те по­лагат ос­но­ви­те на тай­на прог­ръц­ка ор­га­ни­за­ция (в то­ва от­но­ше­ние дей­ци­те са Ка­ра­ван­ге­лис и Йон Дра­гу­мис), как­то са на­ли­це и пър­ви­те че­ти, със­та­ве­ни от бъл­га­ри ре­не­га­ти — те­зи на Ко­те и Ван­гел, за­вер­бу­ва­ни от Кос­тур­с­кия мит­ро­по­лит. През юни 1903 г. в по­мощ на пос­лед­ния прис­ти­га в Ма­ке­до­ния и под­гот­ве­на­та от Ме­лас, Цон­тос и Ма­за­ра­кис че­та от 10-на кри­тя­ни...

Целият материал четете по-долу:

Населението във Вардарска Македония през 1943 г.

29/08/2018

сп. "Македонски преглед", г. XXXX, 2008, кн. 1, Любенова-Бакалова, Магдалена. Етническият състав на населението във Вардарска Македония според преброяването от м. май 1943 г.... 97 - 102.

Проблемът за етническата принадлежност на населението във Вардарска Македония по време на българското управление в областта 1941 — 1944 г. не е бил обект на самостоятелно научно изследване в българската историография, тъй като след Втората световна война македонският въпрос, неразделна част от който се явява той, е превърнат в тема „табу“. 

Не само българските историци обаче са „длъжници“ по тази тема- Скопските им колеги също не дръзват да разнищят проблема, защото неговото пълно осветляване би показало не само, че „македонски народ“ по това време не съществува, но и би сринало кулата от лъжи, върху която десетилетия наред скопяни градят нацията, историята и държавата си.

Изясняването на въпроса за народностната принадлежност на населението във Вардарската част на Македония е изключително важно именно във връзка с безпочвените претенции на Скопие, че българската власт в областта в посочения по-горе период извършвала денационализация и асимилация над „македонския народ“...

Целият материал четете по-долу:

75 години от смъртта на цар Борис III

28/08/2018

През 1941 г. хиляди наши сънародници от цяла Македония
се стичат в Скопие, за да посрещнат своя цар Борис III.
Снимката говори красноречиво за спонтанната и неподправена радост,
обхванали местното население.
75 години от смъртта на цар Борис III (30 януари 1894, София – 28 август 1943, София) – първороден син на цар Фердинанд и първата му съпруга Луиза Бурбон Пармска.

Източник: Бюлетин "Българите на Балканите и по света", № 8.

 Заема българския престол едва 24 годишен, след абдикацията на баща си на 3 октомври 1918 г.  През първите години от царуването си, по време на управлението на БЗНС (1920– 1923 г.) се стреми да укрепи разклатеното положение на монархическия институт в България. След преврата от 9 юни 1923 г., непосредствената опасност за престола е отстранена. Разочарован от политическата действителност в страната, от партиите и особено от техните водачи, от началото на 30-те години постепенно се ориентира към налагане на авторитарна власт.  

Скоро след преврата от 19 май 1934 г. цар Борис успява да съсредоточи държавната власт в собствените си ръце. До смъртта му съдбините на България зависят изцяло от едноличните му решения. Като български владетел неотклонно отстоява националната кауза на страната и твърдо отказва да участва в балкански политически комбинации, основани на следвоенното териториално устройство. По отношение на българския национален въпрос се стреми да наложи схващането си, че той трябва да бъде решаван от върховната власт, т.е. от Короната. По принципни съображения, т.нар. неотговорни фактори, не са по вкуса му и той внимателно избягва ангажименти с нелегалните националнореволюционни организации и особено с ВМРО, спрямо която изпитва основателни страхове.

Националното обединение е съкровена цел на външнополитическата дейност на цар Борис. През втората половина на 30-те години постепенно оформя програ- ма за постепенното реша- ване на въпроса. На първо място връщане на отнетите територии по оста Юг–Север, т.е. излаз на Егейско море и възвръщане на Южна Добруджа, впоследствие Западните покрайнини, а в по- далечен план и част от Македония. Върховно достижение в реализирането на концеп- цията на цар Борис за по- етапно, мирно решаване на националния въпрос е възвръщането на Южна Добруджа през 1940 г. То остава и единствения траен успех на Бълга- рия в национален план.  

д-р Володя Милачков 

Излезе 8-мият брой на "Българите на Балканите и по света"

27/08/2018

БЮЛЕТИН 
"БЪЛГАРИТЕ НА БАЛКАНИТЕ И ПО СВЕТА"

Бр. 8 за 2018 г. 

Съдържание: 

Новини за Македония...1–5 
Български общности зад граница... 5–10 
Акцент на броя: И пак за Илинден, който разделя, но и сближава... 10–14 
Интервю на броя Асаф Адеми: „Скопие-2014” бе дискриминационен и селективен проект ...15–19 
Анализи на специалисти по актуални теми от живота на българите в чужбина и обществено-политическото състояние на съседните народи... 20–25 
Дейност на МНИ... 26–30 
Нови книги и издания... 30–32 

 Целият материал четете по-долу:

Андон Калчев (1910 - 1948)

26/08/2018

Източник: Бюлетин "Българите на Балканите и по света", № 8

70 години от смъртта на Андон Калчев (1910, Жужелци, Костурско – 28 август 1948, Солун) – български офицер, общественик и революцио- нер, преподавател в университета в Лайпциг. Калчев е виден деец на българското националноосвободително движение през XX век, основател на българската доброволческа военизирана организация Охрана и на Солунския български клуб в Егейска Македония през Втората световна война. 

 Роден е в костурското българско село Жужелци (днес Спилеа, Гърция). Когато след Междусъюзническата война Жужелци попада в Гърция баща- та на Андон - Христо Димов Калчев емигрира в България, където се занимава с търговия. По-късно към него се при- съединява и останалата част от семейството. Установяват се в Балчик. Андон Калчев завършва гимназия в София през 1931 г. и заминава за Германия, за да продължи учението си, където за- вършва икономика в Лайпцигския университет и остава да преподава в университета. По покана на цар Борис III Калчев се връща в страната и учи в Школата за запасни офицери, от която придобива чин подпоручик. 

 След поражението на Гърция от Германия през април 1941 година и връщането на българската администрация в Западна Тракия и източната част на Егейска Македония през август Калчев, произведен в поручик, е сред основателите на Солунския български клуб – организация, която си поставя за цел защита на правата на българите в останалата под гръцка администрация Егейска Македония. През септември 1941 г. Калчев се установява във Воден (Едеса) и там развива основаваната с помощта на Цветан Младенов в Лерин (Флорина) българска опълченска организация Охрана, която има за цел да защитава българското население от гръцките паравоенни чети. Силни подразделения на Охрана са формирани и в Костур, достигащи общо около 12 000 въоръжени редовни членове. 

 Според гръцки твърдения на 5 април 1944 година Андон Калчев и отряди на Охрана заедно с германски части участват в нападение над Клисура, при което са убити лица, свързани с активна комунистическа съпротива в района, както и с крилото на колаборационистката организация на Георгиос Пулос. Калчев има заслуги в освобождаването на българи, заловени от германците като комунистически партизани.

 След Деветосептемврийския преврат в България, подразделенията са разпуснати, а Андон Калчев се оттегля в най-северните част на Егейска Македония. По-късно при Битоля е пленен от титовски партизани, които го предават на паравоенните формирования на ЕЛАС, след което е съден от специален гръцки военен съд. На 10 юни 1946 г. генерал А. Ананиадис го осъжда на доживотен затвор. След две години каторжен затвор на остров Корфу към края на Гражданската война в Гърция започва втори процес на 10 май 1948 г. и трае десет дни. Калчев е съден за „морално подстрекаване към убийство“ като военнопрестъпник. На базата на извънреден гръцки военновременен закон, действащ повече от три години след края на Втората световна война, той е осъден на смърт и е разстрелян в 5:30 в солунския затвор Еди куле (Ептапиргио) на 27 август 1948 г.

Володя Милачков

Македонската наденица с автентичен вкус

25/08/2018

Снимка: Реклама на "Леки"
Македонски национален колбас без консерванти 

Източник: Бюлетин "Българите на Балканите и по света", № 8

Македонски научни работници след дълга и упорита работа са създали колбас по традиционна местна рецепта, но без химически добавки и консерванти. Той е произведен за първи път в Република Македония, но и в района на Балканите и в света. Колбасът, който вече официално ще се нарича „Македонски традиционен колбас”, запазва цвета, вкуса и трайността си, но е „чист” от примеси и добавки.  

Това е иновация на група научни работници, провели изследвания в лабораториите на една от фабриките за месо в Македония, докато аналитичният дял по новия екологичен напълно колбас е реализиран в лабораториите на Факултета за земеделие и храни в Скопския университет „Свети Свети Кирил и Методий”. Според магистър Моника Стоянова, която е част от изследователския екип от научни работници, цялата идея за македонска наденица без консерванти и химия се базира на голямото количество естествени био-продукти, с които планините на Македония са пълни. 

Ученият споменава, че използването на подобни местни естествени микроорганизми в „Македонския традиционен колбас” подобрява неговите хранителни качества и ускорява метаболизма на консуматорите. Така популярната и в България „македонска наденица” може скоро да се появи и на българския пазар, вероятно с нови цени, но със същия вкус, цвят и трайност.

Костадин Филипов

Една година без Панде Ефтимов

23/08/2018

Източник: Бюлетин "Българите на Балканите и по света", № 8.

На 13 август се навърши една година от кончината на големия родолюбец и хранител на българщината в Македония Панде Ефтимов. Въпреки постоянните и сериозни грижи на лекарския екип, след тежко и продължително боледуване той почина във Военно-медицинска академия в София. Неговите приятели от България и от Македония не го забравиха. На 18 декември миналата година, в голямата зала на Централния дом на армията в София се проведе тържествена вечер, посветена на живота и делото на Панде Ефтимов.

Десетки хора от България и от неговата родна Македония споделиха спомени за него като за голям българин, който знае и пази своите корени през всичките 85 години от своя живот.

 По идея на Македонския научен институт от София Министерството на отбраната на България внесе предложение и правителството прие да предложи на президента Румен Радев Панде Ефтимов да бъде отличен посмъртно с орден „Стара планина – втора степен”. Предстои връчването на ордена да стане в тържествена обстановка на неговите двама сина, вероятно в София или в Скопие.  

Направено е предложение също така улица или малък площад в София да носят името на родения край Преспанското езеро публицист, поет и писател, като знак на почит за неговата благородна дейност в разкриването и опазването на българското историческо и културно наследство на територията на днешна Република Македония.

Костадин Филипов

И пак за Илинден, който разделя, но и сближава

22/08/2018

Източник: Бюлетин "Българите на Балканите и по света" № 8 

 В дните, когато се водеха преговорите между Македония и Гърция за постигане на договор за нормализация на отношенията им, като вариант за новото име на бившата югорепублика премиерът Зоран Заев изненадващо предложи „Илинденска Македония”. 

След кратката еуфория, причинена от изненадата от идеята на Заев, много скоро нещата си дойдоха на местата и, естествено, предложението не бе прието. Най-вече заради гръцката позиция, според която още от началото на преговорите, та до самия им край, Атина настояваше неизменно и твърдо на формулата – съчетано име с географско определение за обща употреба – у дома и навън. Дали предложението на македонския премиер бе опит да се минира тази формула, или беше някакъв сондаж за вътрешните настроения в страната му, може и двете заедно, вече няма никакво значение. 

„Илинденска” отпадна също така, както и други според нас разумни предложения, като „Вардарска” или „Нова”. За да се стигне в крайна сметка до Република Северна Македония, която може и да не се приема край Вардар, но напълно задоволява като компромис гръцката дипломация. Който не е водил преговори с гърци, само той не знае колко трудно се постигат отстъпки от тях. Но думата ми е за друго Тогава, в краткото време за живот на „Илинденска Македония” написах текст, в който като един от аргументите против тази идея посочвах, че искаме това или не, няма значение, Илинден повече разделя македонското общество, отколкото да го консолидира. Тази подялба не от вчера, тя има исторически характер и, за съжаление, се проявява и до днес. И то по начин, по който пречи на помирението между македонците, от което държавата и обществото се нуждаят, ако искат суверенна и независима Македония да върви напред. И най-жалкото е, че това разделение се проявява най-очевидно, на моменти драстично, тъкмо в деня, когато се отбелязва годишнината от Илинденско-Преображенското  въстание през 1903 г. – 2 август.  

Така бе и при тазгодишният македонски Илинден. С тази разлика, че ако при предишните отбелязвания на държавния празник македонците са се поделяли на две части, сегашният показа, че те вече се делят на три дяла. А дори и на повече, ако не броим демонстративната абстиненция на македонските граждани от албанската етническа общност от проявите, свързани с отбелязването на избухването на Илинденското въстание.  

Има и нещо друго – по времето, когато Македония беше част от СФРЮ, предимство при отбелязването имаше „вторият Илинден”. За такъв се смяташе заседанието на АСНОМ (Антифашистко събрание на народното освобождение на Македония), проведено на 1 август 1944 г. в манастира „Свети Прохор Пчински”. Сега манастирът е на сръбска територия и е в принадлежност на Сръбската православна църква. „Първият Илинден” – Илинденското въстание беше в сянка на втория такъв. След обявяването на независимостта на Македония и откъсването ѝ от Югославия нещата се промениха. „Патриотичният „първи Илинден” получи предимство, докато идеологизираният „втори” отиде на заден план, макар и само временно. От политически съображения бе преценено, че „двата Илиндена” могат да вървят заедно с идеята да обединяват македонците, разделени от привързаността си и уважението си към единия от тях.  И по-точно – към събитието, което те олицетворяват, към идеята, която е вложена в него, към надеждите, което всяко от тях е пораждало и подържало през годините. Но така или иначе идеята Илинден да играе обединителна и консолидационна роля между македонците, така и не се осъществи. И всяка година 2 август е потвърждение за това.  

 Не е вярно ли? Хайде да видим. В предишните години патриотите, представлявани предимно от партията ВМРО-ДПМНЕ, отиваха в революционно Крушево и се качваха  на върха, наречен „Мечкин камен”. Там са станали основните сражения в този район по време на Илинденско-Преображенското въстание, в Крушево е родена и първата република на Балканите (така твърди македонската историография, която „умира” да търси  някакво местно първенство и лидерство в сравнение със съседите в най-различни области!), там е роден и израснал Никола Карев, първият председател на тази република, чийто паметник, качен на кон, се кипри пред парламента в Скопие. Там, на Мечкин камен е и паметникът от гранит на героя- въстаник, с надписа на него „Свобода или смърт”. Ходили сме там със съпругата ми няколко пъти в непразнични дни и винаги ни е правило впечатление, че всякога се намира по някоя спряла наблизо лека кола с македонска регистрация, от която с пълна сила звучи... сръбска фолк музика...  

Някак си така се наложи през годините от обявяването на Македония за суверенна и независима, че тъкмо ВМРО-ДПМНЕ получи неформален монопол на честванията в Крушево и на  „Мечкин камен”, даже и на подвига на илинденци от онова славно време. Даже спомням си, когато вече покойният първи президент на свободна Македония Киро Глигоров отиде на едно от честванията, се намери една нещастна женица, която  в израз на патриотизъм, го заплю публично, давайки да се разбере, че никой, който е свързан с македонската левица, няма право да ходи „горе”. Там са патриотите...  

И македонските социалдемократи от СДСМ наистина не ходят там. Но ако ходят, се подлагат на риска да бъдат обругани от специално подбраната „патриотична” публика. Така, както стана сега. Няколко министри от правителството на Зоран Заев отидоха да отдадат почит на подвига на героите от въстанието и бяха освиркани, по тях бяха хвърлени бутилки с минерална вода от публиката, която организирано от ВМРО-ДПМНЕ бе дошла на „Мечкин камен”. Официално домакин на тържествата бе президентът Георге Иванов, опитал се да излезе от вътрешната изолация, която сам си наложи с крайно деструктивната си и противоконституционна дейност с отказите си да подпише важни закони и да подкрепи договорите на Македония с България и с Гърция.  На Иванов му трябваше жива публика и трибуна, от която да се опита да аргументира своята позиция против договорите, против Закона за езиците, против... всичко. Той искаше да говори и някой да го слуша, като един герой от древногръцката митология, който се оглежда в във водите на малкото езеро, за да реши сам, че е много красив... Нарцис, само че политически.  И  Иванов говори, за да потвърди вербално цялото впечатление от досегашните си действия, но говори така, че и най-верните му фенове, колкото и малко да са те, останаха с отворени уста от злобата, която „бащата на всички македонци” изля върху сегашното правителство, срещу нормализирането на отношенията със съседите, дори срещу евроатлантическата перспектива пред страната. От истинския патриотизъм, от истинското уважение към героите от Илинден не остана нищо...  

Премиерът Зоран Заев като лидер на Социалдемократическия съюз спази традицията и отиде да почете празника в местността Пелинце,  близо до манастира „Св. Прохор Пчински”, само че на македонска територия. Там, в една от стаите на манастира на 2 август 1944 г. е свикано първото заседание на АСНОМ, определило бъдещето на Македония като част от Титова Югославия и поставило началото на нейната дебългаризация.  Сръбската православна църква преди години реши да не позволява честването да се провежда в манастира. Тогава социалдемократическото правителство на Бранко Цървенковски направи някаква реплика на въпросната стая, където заседанието се е провело, на една поляна до местността Пелинце, отсам границата със Сърбия. Нали е важна за най-новата история на Македония... Та, там ходят представителите на македонската левица, поводът е „онзи” Илинден от 1903 г., но всъщност те отбелязват тъкмо и само АСНОМ. И Заев сега отиде там, сякаш да ни напомни, че е лидер на основната лявоцентристка партия в страната, произлязла от някогашния Съюз на комунистите в Македония. Да се знае.  

Тази година имаше и трети център на празнуванията. Първият човек на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицковски не отиде нито в Крушево, нито – пази Боже!, на Пелинце. Какво ще прави той там при онези „комунари”. Той избра някакво стружко село със странното име Ташмарунища, което – признавам си, дори не знаех къде точно се намира, въпреки че съм кръстосал Македония надлъж и нашир, при това няколко пъти. Оттам Мицковски отново обвини управляващите социалдемократи и лично премиера Зоран Заев, че предава националните интереси и идентичност с Договора, който бе подписан за промяна на името с Гърция. Така и без това поделено македонско общество „празнично” се разкъса на три части. Главно, казвам, на три части, защото, както вече споменах, ако притурим и дистанцията, която албанската етническа общност държи по отношение и на двата Илиндена – от 1903 и 1944 г., току виж дяловете станали повече. Но това не попречи на Зоран Заев в едно от много си изявления напоследък по повод въстанието от 1903 г. да отбележи, че в него са участвали освен македонците, и албанци, турци, власи... Без българи, разбира се.  

Премиерът Заев по-късно през деня се опита да компенсира подялбата с едно отиване до Благоевград, където заедно с Бойко Борисов празнуваха Илинден и положиха цветя пред паметника на Гоце Делчев. Този факт бе достатъчен за това опозицията в страната да добави още едно обвинение към премиера, защото с присъствието си и с участието си в тържеството в Благоевград отново и за пореден път бил извършил предателство, преглъщайки, че Гоце е общ герой. Е, два дни след това Зоран Заев в телевизионно интервю по една местна македонска медия категорично заяви, че „Илинденското въстание е македонско”, та предизвика буря в България с тази си едностранчива и невярна исторически оценка. Заев се опита да се извини, но го направи също толкова несръчно, колкото и несръчно направи гафа си с оценката за въстанието. Чрез пост на стената си във Фейсбук Заев увери в искреното и дългосрочно македонско-българско приятелство, но така или иначе, горчивината от неговите думи остана. Да не говорим, че неговото „извинение” даде аргументи в ръцете на опозицията от ВМРО-ДПМНЕ да го атакува за цялостната му политика и да се закани, че ще бойкотира референдума на 30 септември, който трябва да отговори на въпроса „Дали сте за членство в НАТО и в ЕС и за одобрение на Договора с Гърция?“. Тако че и тази година празникът „Илинден” на втори август, посветен на 115-та годишнина от избухването на Илинденско-Преображенското въстание, повече раздели македонското общество, отколкото да го обедини. Но пък за малко да провали и опитите за сближение между България и Македония и да постави под съмнение устойчивостта на подобряването на отношенията между двете толкова близки държави.   

                             Костадин Филипов 

Новият министър на културата на Р Македония с интервю за МНИ

21/08/2018

Източник: Бюлетин "Българите на Балканите и по света", № 8.

Новият министър на културата на Р Македония  „Скопие-2014” бе дискриминационен и селективен проект

Разговаряме с Асаф Адеми, министър на културата на Република Македония  

 До избирането си за министър Асаф Адеми  е бил управител на “INSCALE Global’s Shkup”,  компания с около 100 служители, която  е предлагала услуги в сферата на софтуера. В периода 2009–2013 г. Адеми е дипломат и е македонски посланик в Дания. Преди това е бил държавен служител, ръководил е Департамента за урбанизация за икономическо развитие и защита на жизнената среда в община Гостивар, бил  е начело и на Департамента за местно икономическо развитие в същия град. Адеми е дипломиран строителен инженер от университета "Св. Кирил и Методий" в Скопие. Ръководил е много международни проекти, които са свързани с правата на човека, гражданското общество, управлението на човешките ресурси и градското планиране.   

- Г-н министър, през последната година отношенията между Р България и Р Македония бележат очевиден напредък.  Наскоро отбелязахме първата годишнина от подписването на Договора за добросъседство, приятелство и сътрудничество от 1 август миналата година. Как лично вие оценявате контактите  между двете страни? 

- Смятам, че отношенията между Република Македония и Република България  окончателно са поели по добър път. След дълги години на очаквания и колебания, най-накрая това правителство на Македония успя да завърши Договора с България. Затова мисля,  че сега и по- нататък  ни очаква една добра перспектива на междудържавните отношения.. Убеден съм, че България ще засвидетелства себе си като един добър съсед в нашия евроатлантически дневен ред. След реализирането на двустранното политическо споразумение за добросъседските отношения, сега е създадено добро поле и за отношения в областта на културата и в други области на обществения живот, които вярвам, че ще се развиват.

- Вие сте министър на културата, един отговорен ресор в дейността на кабинета на премиера Зоран Заев. Къде  виждате възможностите за развитие на културното сътрудничество между нашите държави?  

- Смятам, че Македония и България имат много възможности за културно сътрудничество, започвайки от общото славянско наследство, което трябва да се разглежда като обща собственост на всички славяни, и стигайки до съвременните културни проекти, дали като двустранно  сътрудничество или като сътрудничество в рамките на европейската интеграция. В този контекст вярвам, че може да помогне и Културният център на Македония в София, а защо не и други  проекти за пряко сътрудничество между различните културни институции на съответните страни. Сега между нас няма никаква пречка това сътрудничество да се развива и аз очаквам за в бъдеще това да се почувства в двете страни. 

- Кои са, според Вас, най-големите проблеми в областта на културата, с които се сблъсква Вашата държава?  

- Не ми харесва да се оплаквам, но бих казал, че всички страни от региона трябва да разберат, че трябва да увеличават инвестициите в културата. Те са най-добрият начин за рекламиране на съответните държави, но и най-добрият начин за изграждането на възможностите за сътрудничество с другите. И там, където не прониква политиката, културата намира пътека. В този контекст, и Македония се сблъсква с недостатъчни фондове за култура, още повече, че повече от 10-12 години ние имахме един избирателен подход на държавата спрямо културата. Направени са умопомрачителни инвестиции, които, за съжаление, не само, че родиха големи съмнения за злоупотреба с фондовете, но и създадоха празноти, за които ще ни трябва много работа, за да ги запълним. Както в целия свят, така и в Македония, работниците в сферата на културата имат идеи, имат визия, имат проекти и представят и поставят искания, но Министерството на културата не винаги има възможност да ги покрие. Затова, искам да се надявам, че започването на преговорите за членство в ЕС ще ни открие още повече възможности за получаване на европейски фондове за култура, за да може да изпълняваме исканията и нуждите за културни проекти.

- Какви са Вашите планове за управление на културата и какво смятате да промените в управлението на този ресор?  

- Нашата визия е, че в  културния живот в Македония повече не бива да има дискриминация.  Ще  си сътрудничим с институциите на правосъдието за разкриване на злоупотребите, направени в този сектор., Ще  подкрепяме колкото  може повече актуални културни проекти, както и ще се опитаме да  се създават и да се институционализират и нови културни проекти и институции. Крайно време е да се убедим, че сме на пътя към членството в ЕС и че не ни се позволява да дискриминираме нито една общност с нашия моноетничен и монорелигиозен подход. Ще бъдем прозрачни в работата си и в разпределянето на фондовете. Започваме да гледаме на себе си не като на един изолиран остров, който прави култура за себе си и, който се държи сякаш е сам на тази планета, а ще се стремим да  имаме европейски подход, предлагайки и състезавайки се с обмислени културни проекти, които ще се оценяват и ще се приемат и от другите. Със сигурност успяваме да произвеждаме ценности, толкова колкото познаваме себе си, докато най-добрият начин да правим това е посредством комуникацията с другите. Разнообразието е ценност, която, освен другото, произвежда ново опознаване на себе си. 

- Най-големият проект в областта на културата в Македония е „Скопие 2014”. Какво е Вашета виждане за него?   

- Непряко  вече отговорих на този въпрос. Това е дискриминационен и селективен проект,  реализиран от доста години в Македония. Освен проблемите с финансовите злоупотреби, този проект остави след себе си и руините от разделението на общностите, особено в Скопие, създавайки празнини и недоверие, именно заради моноетническия си и монорелигиозния подход. Друг въпрос е, че той промени градската идентичност на Скопие, превръщайки го в град, който днес не познава себе си.  Проектът целеше и да премести градския епицентър на Скопие от този с историческа идентичност, имам предвид в пространството от Калето до Чаршията на Скопие, премествайки го към обектите и паметниците, създадени наскоро през тези години. По тези причини в Министерството на културата са формирани две работни групи, които извършват професионално изследване и оценка на обектите и паметниците на този проект.   Дори една част от разработките са предадени в правителството, докато друга се разглеждат  от Специалната прокуратура. Тук трябва да подчертая, че задачата на групите приключва с предаването на препоръките, докато за тяхната реализация е отговорно правителството. 

- На територията на днешна Македония има многобройни културни богатства от различни народи и епохи. Може ли да ни разкажете за плановете на Министерството на културата за защитата на културното наследство? 

- Ще се грижим еднакво за цялото културно наследство на страната. За нас не е важно от коя епоха, на коя общност или каква следа на властта може да бъде едно такова културно наследство. Нашата задача е да го защитаваме, да се грижим за него и да го подкрепяме като обща ценност на народите в Македония, защото – накрая – представянето на културното наследство в света е  чест  на нашата държава. За нас защитата на културното наследство ще бъде специална отдаденост, с която не правим компромис. В края на краищата, битката на кого принадлежи и на кого е, в съвременния европейски свят не е първа тема на дискусията, докато в нашата култура, наричаме я средиземноморска, толкова много са преплетени тези неща, че не зная колко си струва като битка. Всеки има право да се идентифицира със своите елементи на наследството и ние трябва да имам уважение към това.
   
- Планирате ли специални програми за подкрепа на културните проекти на различните етнически общности в Република Македония? 

- Бих искал Министерството на културата да не  разглежда повече културните проекти в Македония като проекти на една или на друга общност, а те да се разглеждат като обща собственост на цялата държава и на всички общности в страната.  За това трябва да работим още. Трябва да скъсаме с  моноетничния и монорелигиозния подход, който господства дълги години в културния живот на страната, и то по начин, че всички да се чувстват включени и важни. 

Ще има справедливост или, още по-конкретно, няма да има дискриминация за никого. За нас всички общности имат своята особена важност, те са отделни културни образувания и ние ще се грижим за всички еднакво. Никой не е повече или по-малко важен в културата на Македония  само защото е с по-висок процент присъстващ тук. Защото, накрая, всички тези проекти приключват като „културни проекти на Република Македония”. Това е нашата визия и това ще бъде нашата отдаденост.

     Интервюто осигури д-р Антон Панчев 

Българщината в Битолско (Документи)

20/08/2018

Изглед към централната градска част на Битоля,
20-те години на ХХ в.
сп. "Македонски преглед", г. X, 1936, кн. 3-4. Панчо Дорев. Народните борби в Македония. Българщината в Битолско. (Според документи от турските архиви)... 1 - 18

 В 1929 и 1930 г. имах възможност с благосклонното позволение на Исмет Иньону, министър-председател на нова Турция, да поработя няколко месеци в турските държавни архиви (Хазиней-еврак).

Първата част от моите проучвания, които описват културно-стопанския живот на българския народ под турско владичество, от падането на Цариград до освобождението, е приета от Българската Академия на Науките и наскоро ще бъде турена под печат като „Документи за българската история”...

 Целият материал четете по-долу:

Австрийски консули за българите в Македония

19/08/2018

сп. "Македонски преглед", г. II, 1925, кн. 5-6. Проф. д-р П. Ников. Австрийски консули в Турция за българите в Македония... 97 - 126

 И без това е вече твърде дълга редицата от автентични известия и свидетелства от старо и ново време, които са изнесени досега на разни места в съответната литература за Македония и които по един ясен и категоричен начин определят националната принадлежност на македонското население. 

Все пак обаче е полезно и дори необходимо да се повтаря непрестанно истината зa Македония, да се изтъква и подчертава всичко онова, което служи за нейното уясняване, догдето тя се наложи не само на съзнанието, но и на волята на всички. 

Тази истина е, която смущава и винаги ще смущава духа и парализира десницата на ония, които, наложили се днес като владетели на Македония и издавайки се за нейни освободители от робство, на първо място се постараха да освободят и лишат нейното население, въпреки неговата воля, от елементарното човешко право да си служи със своя език в църква, училище и общество...

 Целият материал четете по-долу:



Любезно предоставено от "Книги за Македония"

Три непознати български евангелия от Солунско

18/08/2018

сп. "Македонски преглед", г. VIII, 1932, кн. 1, Три български евангелия с гръцко писмо на долновардарско наречие. — Съобщава Л. Mилетич... 173-176

 Българското население около Солун, колкото и да е било непросветено и крайно потискано от турци и гърци, за чудо е запазвало доста силно народно съзнание та всякак е противостояло в борбата си за самосъхранение. 

Обнародваните животописни бележки на Дядо Трайко от с. Ватилък (вж. Мак. Преглед год. VIII, кн. 1) донегде дават понятие за духовното и материялно сьстояние на тези наши еднородци в Солунско през миналия век. Забележително е, че тъкмо в тая потисната среда, гдето гръцката писменост изключително ce е налагала, ce е развила в по-големи размери българска книжнина с гръцко писмо. 

Без съмнение това най-вече ce дължи на културното влияние на близкия Солун, гдето още в 1833 година ce отваря първата българска печатница на Теодосий Синаитски, родом от Дойран, а също тъй и на влияние на наши монаси от близката Св. Гора. В 1852 год. ce е печатало в Солун едно българско неделно евангелие с гръцко писмо, писано по говора на село Кониково (в Ениджевардарската околия) по десния бряг на Вардар. От това евангелие за жалост са запазени само първите два листа. На заглавния лист, от който притежавам фотография, [1] по-долу възпроизведена, е казано (c гръцки букви):..

 Целият материал четете по-долу:



Любезно предоставено от "Книги за Македония"

Сараят на Джелядин бег в Струга

16/08/2018

сп. "Македонски преглед", г. XI, 1938, кн. 1-2. 103 - 107

Покойният Е. Спространов, между многото свои трудове, написа и монография за Джелядин-бега Охридски, напечатана в Сбор. на Министерството на нар. просвещение кн. XIV, 1897, стр. 665—725. В този интересен труд, съграден върху литература, летописни бележки и спомени, авторът на стр. 669 привежда една бележка на летописеца Никола п. Стефанов от 6 юлий 1818 г. [1] в която се казва:

Построих за Джеладин-бега в Струга в реката сараи. И тога биде страшна ангария, защо повеля бегот, народот да носи захире, и да строи сараите. Во истото време и ресенци ги построиха сараите".
Бележката на летописеца има голямо значение за датата на постройката. В нея се казва „построиха". Значи, по това време сараят е бил готов. Изглежда, че постройката е почната в началото на второто десетилѣтие от миналия век...

 Целият материал четете по-долу:

Българите в Македония под гръцка власт

15/08/2018

сп. "Македонски преглед", г. ХII, 1941, кн. 4. Вл. Руменов. Българите в Македония под гръцка власт... 56 - 93.

 След освободителните войни през 1912—1913 и 1915—1918 год. положението на българите останали под чужда власт се влоши много повече, отколкото беше преди тия войни. Правителствата на съседните нам държави не само не спазват задълженията по мирните договори за народностните и културните права и свободи на малцинствата, но се стремят при всеки удобен случай да агитират и убеждават света, какво след войните на Балканите в техните територии или вече няма българи, или ако ги има, те са толкова малко, че въпросьт за малцинствата трябва да се счита за ликвидиран. 

В това отношение гръцката държава и гръцката общественост държат първо място с тоя начин на борба против малцинствата и малцинствения въпрос. И трябва да се признае, че колкото се отнася до пропагандната литература, която има за цел да убеди — или по-добре да заблуди чуждия свят — в полза на гръцката теза, Гърция постигна известен успех, даже след конвенцията Политис-Калфов, като покри своята теза с авторитета на О. Н., което издаде през 1926 год. един том под надслов: L'Établissement des réfugiés en Grèce avec 67 illustrations, une carte d'établissement des rèfugiés ruraux et urbains et un carte ethnografique de la Macédoine Geneve 1926...

 Целият материал четете по-долу:

Защо Македония е ябълката на раздора на Балканите?

14/08/2018

сп. "Македонски преглед", г. ХII, 1941, кн. 4, Дим. Яранов. Мястото на Македония... 22-33. 

Вековната борба между България и Византия, между България и Гърция и между българи и гърци е само една брънка от хилядолетната и неспирна борба между студения север и топлия юг, между северни и средиземноморски народи. Тази борба е обусловена от самата природа. В средиземноморските земи, с активното участие на човека, земята дава богат и разнообразен плод, който е основата на завидно благосъстояние. 

To е привличало през всички времена погледа на северните народи, които са били примамвани между другото и от слънчевата природа на Средиземноморието. При това положение стълкновението между северните народи и притежателите на благодатните средиземноморски земи е било неизбежно, като най-често първите са били нападателите, а вторите са държали отбранително положение. 

Само в редки случаи средиземноморските народи са изнасяли линията на своята отбрана далеко на север. Така е било и в Балканския полуостров...

Целият материал четете по-долу:



Любезно предоставено от "Книги за Македония"

Минералните богатства на Македония

11/08/2018

сп. "Македонски преглед", г. XIII, 1942, кн. 1 Дим. Яранов, Минералните богатства в Македония... 21 - 41

От всички български земи Македония е най-изобилно надарена с минерални богатства. Това се дължи на особеностите в геологията и тектониката на Балканския полуостров. Той спада почти изцяло (изключение прави само Северна Добруджа, на север от линията Кюстенджа—Черна-вода) в обсега на алпийската младонагъната система, която е, общо взето, бедна на минерални богатства.

 В тая алпийска зона се различават два пояса: северен, който обхваща Пиренеите, същинските Алпи, Карпатите и Стара планина, и южен, който обхваща Апенините, Динарските и гръцките планини и продължава на изток в Мала Азия. Тия два пояса на алпийската младонагъната зона не са развити равномерно: при Алпите е развит по-добре северният пояс, в Балканския полуостров, обаче е развит по-добре южният пояс, който изпълва три четвърти от Полуострова, като оставя за северния клон само земите на север от Пловдивското поле и на изток от долното течение на Българска Морава и на съединена Морава. 

Установено е от друга страна, че именно в тия части на алпийската младонагъната зона (или алпийския ороген, както още се казва), които са били по-широко развити, са станали по-интензивни нагъвания, придружени от изливания на базични лави, към които именно са привързани и повечето от ценните руди...

 Целият материал четете по-долу:

Българските села в Солунско

09/08/2018

сп. "Македонски преглед", г. VIII, 1933, кн. 4. Караманов, Вл. От Кукуш през Лъгадина до Бешик гьол (Пътни бележки)..., 55-70

Случи се, че по служебна работа, в качеството си на кукушки окръжен управител, трябваше на 16. XII. 1912 год. да замина незабавно за гр. Лъгадина и оттам до Бешикгьол. 

На това пътуване за пръв път се запознах с тая у нас малко известна крайморска македонска област, a също така и със смесеното там българско, гръцко и турско население...


Целият материал четете по-долу:

 

 Любезно предоставено от "Книги за Македония"

Живот и дейност на Партeний Зографски

08/08/2018

сп. "Македонски преглед", г. Х, 1936, кн. 1-2, 31-102. Томов, Ф. Живот и дейност на Хаджи Партений. архимандрит Зографски, епископ Кукушко-Полянски и митрополит Нишавски..., 31—102

За тоя многозаслужил и измъчен деец по българското възраждане и църковните борби на българите никой до сега, освен Лазар Димитров (вж. „Известия на семинара по славянска филология при университета в София за 1904 и 1905 години, стр. 359—380), не се е заел по-цялостно да опише неговия живот и неговата народополезна и книжовна дейност.

Той е почти забравен. Затова от ред години насам си бях поставил за задача да събера данни от всевъзможни източници (свидетелства на негови роднини, стари негови съотечественици и съратници и ред други писменни документи, които посочвам на съответното място) за да науча живота му та да дам по-голямо осветление на образа на тоя бележит народен общественик...

Целият материал четете по-долу:

Изследователи и изследвания върху македонските говори

06/08/2018

На снимката: А. Х. Востоков
сп. "Македонски преглед", 1938, г. ХI, кн. 1 - 2. Кирил Млaденов. Изследвачи и изследвания върху македонските говори 163 - 184

Македонските говори привлякоха вниманието на учения свят почти едновременно със зараждането на славянската филология. Още първите представители на тази наука догаждаха, че познаването на говорите в родината на първите учители на славянството, Св. св. Кирил и Методий, ще хвърли голяма светлина върху редицата най-съществени въпроси в славянската филология. 

Особено пък след като руският славист A. X. Востоков в своето съчинение „Разсужденіе о славянскомъ языкѣ" от 1820 г. откри носовото произношение на двата юса в старобългарския език, а по-сетнешните изследвания потвърдиха, че освен в полския език, живи примери на запазени следи от носовост има и в някои македонски говори, към тия последните се обърна особено внимание. 

От друга страна политическата съдба на Македония и споровете около езиковата принадлежност на македонските говори е друга една причина да се правят специални изследвания върху тях от наши и чужди учени. По този начин около македонските говори се създаде обширна литература от научни, полемични, па дори и шовинистични съчинения...

Целият материал четете по-долу:

 

Българска светиня в Егейска Македония е унищожена

03/08/2018

Изглед към част от църковния двор в село Корнишор преди да бъде асфалтиран. Както се вижда, няма и следа от гроба на Кръстю Асенов.
Изт. Mapio.net
Василен Васевски
Българска национална светиня в Егейска Македония е унищожена. За това алармира пред "Скат" Василен Васевски, преподавател в Илинойския университет. 

Наскоро той решава да посети лобното място на Кръстю Асенов - племенника на Хаджи Димитър, който загива край село Корнишор на 25 юли 1903 г. (ст. стил).

Намерението му да почете паметта на славния войвода обаче пропада, тъй като дворът на местната църква "Свети Никола", където според проф. Пламен Павлов би трябвало да се намира гробът на революционера, е заравнен и асфалтиран. 

Кръстю Асенов
Припомняме, че в продължение на десетилетия село Корнишор е популярно сред целия регион на Енидже-Вардарско с името "Малката България", заради непреклонната воля на местното население да отстоява българската си национална идентичност.

Николай Иванов


Апостол Петков - Ениджевардарското слънце

02/08/2018

Апостол Петков Терзиев - Ениджевардарското слънце
АПОСТОЛ ПЕТКОВ ТЕРЗИЕВ (6 май 1869 г., Боймица, Гевгелийско - 2 август 1911 г., Крушари, Ениджевардарско)

Семейството му е свързано с борбите за освобождението на македонските българи. Той постъпва във ВМОРО през 1897 г. В края на XIX в. предвожда организационна чета. Като база използват Ениджевардарското езеро. Придобива известност на способен войвода - незаловим от турските власти. Участва в Илинденско-Преображенското въстание. 

Бори се срещу гръцката въоръжена пропаганда. Легендарни остават сраженията, които ръководи - при с. Боймица, Гевгелийско; на връх Гандач в Паяк планина; при с. Смол, Гевгелийско, при Ениджевардарското езе­ ро. След Младотурската революция се легализира, но изпада в немилост и емигрира в България.

 След възстановяването на въоръжената дейност през 1910 г. се завръща в Ениджевардарско. Предаден от свой четник, той е убит заедно с Георги Мучитано и Васил Пуфката.

Доц. д-р Ангел Джонев

Доц. Димитър Тюлеков: Илинден ни напомня за цената на свободата

01/08/2018

ДИМИТЪР ТЮЛЕКОВ: ИМА САМО ЕДИН ИЛИНДЕН – БЪЛГАРСКИЯТ 

 Димитър Любенов Тюлеков е роден през 1960 г. в гр. Сандански. Като студент във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ се явява през 1983 г. на държавен изпит с дипломна работа на тема „ Илинденско-Преображенското въстание и Княжество България“. През 1998 г. защитава дисертационен труд „Дейността на ВМРО в Петрички окръг, 1922–1934“. Автор е на две монографии: „Обречено родолюбие. ВМРО в Пиринско, 1919–1934 г.“ и на „Политическият мит за „македонско малцинство“ в България“. Заедно с Димитър Шалев е автор на книгата „100 години благоевградска адвокатура, 1915–2015. Научните му интереси в областта на българския национален въпрос са намерили място в десетки статии и студии. През 2005 г. се хабилитира, а от 2011 г. е редовен доцент в Правно-историческия факултет на ЮЗУ „Неофит Рилски“.


- Господин Тюлеков, навършват се 115 години от избухването на Илинденско-Преображенското въстание. Как от съвременна, от днешна гледна точка изглежда този подвиг? 

 - В историческата съдба на народа ни македоно-одринското въстание от 1903 г. наистина може да бъде наречено подвиг. Шесто поколение все още пази непомръкналия спомен за въстаническия устрем и продължава да възпява своите герои и мъченици в революционните народни песни от Македония и Тракия. Освен това има нещо необикновено във въоръжените прояви от преди 115 г. Австро-Унгария и Русия, а и останалите Велики сили, особено след прословутото Горноджумайско въстание, са против мащабно замисления бунт. Независимо от това е налице уникална революционна самопожертвувателност и борбеност. Така въстаниците, въпреки неблагоприятната международна обстановка, постигат максимално интернационализиране на Македонския въпрос. 

Геополитическият възел бе поставен в дневния ред на тогавашните международни преговори. Блокираното от младотурската революция преди 110 години автономизиране на географската област Македония не бива да обезмисля въстаническите усилия и жертви. В тяхната основа е безценно пролятата кръв, загубата на събираната с пот и лишения домовина и нанесените от вековните поробители материални щети. 

 - Лесно ли се стигна до вземане на решението за въстанието? 

 - Еднозначните отговори винаги ще бъдат оборими. Решението е драматично за организационните ръководители, които са призвани да поведат собствения си народ на кърваво изпитание и на рисковано заколение. Но те са убедени, че любовта към ближните братя и сестри минава неминуемо през огъня на съпротивата срещу вековната Османска империя. Решението за въстание се оказва осъзнат акт пред опасността от прилагане модела на „арменски геноцид и етническо прочистване“ на османските европейски вилаети. Въстанието e плод на историческа закономерност и необходимост, родена от тираничната османска деспотска система. 

Неслучайно документираният разнобой спрямо въстаническото решение от Солунския конгрес през януари 1903 г. е роден по-късно, след пепелищата, разорението и след бежанските преселения към свободна България. 

 - Защо се стигна до ситуация въстанието да избухне в Битолския революционен окръг с пълна сила, а на другите места – не? 

 - Всички дейци на ВМОРО/ВМРО през нейния класически период на исторически живот 1893–1934 г., проявяват трогателна братска загриженост към българската държава и нейния свободен народ. От друга страна, всички противници на ВМОРО не пестят хули и нападки срещу васалното българско княжество. Основното обвинение е, че то е главният виновник за антиосманското революционно брожение. Революционният окръг с център консулския град Битоля е не само най-добре подготвеният, но той, за разлика от пограничните райони, е твърде отдалечен от България. По този начин отпадат всякакви съмнения за подклаждано вмешателство от София. Въстаническият тактически разчет залага на периферните области в организационната територия. Там въстанието да бъде по-масово, а на останалите места структурите на четническия институт да гърмят и трещят, водени от идеята за постоянна борбеност. Замисълът е битката между Давид и Голият да продължи максимално дълго с цел предизвикване на ефективна европейска намеса. Не е случайно, че двата най-внушителни паметници, прославящи подвига на илинденци и на преображенци, водени от една и съща революционна идея, са издигнати на две отдалечени от столичния център места – Крушево, Република Македония и местността „Петрова нива”, Република България. 

- Защо точно Даме Груев, Борис Сарафов и Анастас Лозанчев съставляваха Щаба на въстанието? Как гибелта на Гоце повлия, повлия ли изобщо на подготовката и хода на въстанието? 

- Георги Николов Делчев остава в народната памет с умалителното Гоце. Няма друг български юнашки син, за когото народът ни да е изпял толкова много героични песни. Според Вашия съгражданин и мой земляк, етномузиколога проф. д. изк. н. Илия Манолов техният брой е над 200. Разбира се, че смъртта на Гоце има неблагоприятен отзвук върху въстаническата подготовка. Възпитаникът на Солунската българска гимназия и на Военното училище в София е основател на Четническия институт, нелегалната армия на Вътрешната революционна организация. Гибелта при с. Баница на нейния млад и признат главнокомандващ е голям удар върху боеспособността на организационните сили. Но нищо не е в състояние да спре битката срещу „черната хала“. Още приживе Гоце не е противник на въстанието. Заедно с Даме, те двамата, най-известните водачи на ВМОРО по онова време, са единодушни за потребността от въстание, ускоряване на подготовката и за предпазване на мирното население от надвисналия национален погром. В този смисъл Даме Груев продължава делото на своя погинал брат, съратник от 1894 г. Затова Даме естествено е в Главния въстанически щаб. И неговите трима членове са достойни синове на борческа Македония. Даме е наистина носител на „ума и волята във ВМОРО”. Той не споделя идеята за отлагане на въстанието и намира в двамата си другари ентусиазирани поддръжници и последователи. Това е известният фотограф Анастас Лозанчев, както и Борис Сарафов, от с. Либяхово, днес с. Илинден, Гоцеделчевско. Ако единият е представител на местната организирана общност, напираща за въстание и споделяща обричащия девиз „По-добре ужасен край, отколкото ужаси без край“, то на Б. Сарафов се възлагат други надежди. Бившият председател на Върховният македоно-одрински комитет е еблематичен деец, на когото се разчита да осигури подобаващо въстаническо участие на българското родолюбиво офицерство и войнство. И след въстанието тримата войводи се радват на заслужена народна почит. Години по-късно Анастас Лозанчев споделя пред младия скулптор Крум Дерменджиев, автор на паметника на Гоце в Благоевград: “Настоявах да вдигнем въстание, но никой след това не ме предаде, обикновените селяни, чиито къщи бяха опожарени, ме пренасяха от село на село...“ 

- Да преминем в днешни дни. Наскоро чух изявление на премиера на Македония Зоран Заев, че във въстанието участвали представители на всички етнически общности в Македония? Вярно ли е това? 

- По храмовата тема „Македония“ още дълго време ще четем и слушаме какви ли не лъжи и наукоподобни историко-документални фалшификати. Може би във въстанието участват и албанци, гърци, евреи, сърби? Нима е случайно, че именно след 1903 г. са отбелязани в изтерзана Македония най-антибългарските изстъпления от структурите на сръбската и гръцката въоръжена пропаганда, злочест предтеча на Междусъюзническата война. Още преди 115 г. за всички непредубедени дипломати, политици, учени и т.н. въстанието в деня на св. пророк Илия е българско. Така започва дипломатическото донесение до Виена на Август Крал, консула на несъществуващата Хабсбургска империя. Най-последователните защитници на издържаната от международноправна гледна точка идея за автономия на Европейска Турция са българите и тяхната свободна държава. Крайно време е да престане инструментализирането на българското културно-историческо наследство в географската област Македония. 

 - Македонската историография никак не обича да свързва Илинденското с Преображенското въстание? Защо го прави? 

- Както и за по-горните изводи е добре да се знае, че всички съвременни македонистки оценки и послания са политически закодирани. Въобще не е случайно, че техният произход няма нищо общо с благородната научно-историческа обоснованост. Стремежът да се прокарат изкуствени разделителни линии в общото историческо минало и да се създава напрежение чрез измислен понятиен апарат като „българи – македонци“, „македонци – тракийци“ и т.н. винаги ще има бумерангов ефект. В България преди години имаше идея въстанието да се нарича само Илинденско и то в противовес на наименованието Илинденско-Преображенско-Кръстовденско. Вече популярното Илинденско-Преображенско най-пълно изразява единната борческа воля на българския народ от албанските планини до черноморския бряг за общ свободен национален живот. 

- Как най-кратко може да характеризирате мястото на въстанието в българската историческа съдба? 

 - В съвременен обществено-политически план има само един истински Илинден. Това е Българският Илинден и той не би бил възможен преди 115 г. без македонските и тракийски българи, без родолюбивите поданици на свободната българска държава. Всички членове на неговия вдъхновител и ръководител – отечествената ВМОРО, според Ив. Михайлов са „корави и неотстъпни българи“. Дадените тогава многобройни жертви с кръвта си очертаха границите на българското етническо землище. Ето това техните потомци е добре винаги да помнят, не за да прокарват нови граници, а да знаят, че за днешната свобода е платена висока цена.

Интервюто взе Костадин Филипов

...

 
Македонски научен институт | Macedonian Scientific Institute © 1923-2025