About

ИЗДАНИЯ | EDITIONS

Авторът на "Тютюн" бил родственик на Яне Сандански

30/06/2019

110 години от рождението на Димитър Димов

(25 юни 1909, Ловеч – 1 април 1966, Букурещ). 

Източник: бюлетин "Българите на Балканите и по света", 2019, бр. 6.

Български писател и специалист по ветеринарна медицина. Баща му Тотю Димов е военен и загива като капитан на фронта на 9 юли 1913 г. в боевете при връх Китка в Македония преди края на Междусъюзническата война. Майка му Веселина (Веса) Харизанова е дъщеря на преселници в Дупница от село Влахи, Кресненско – Фикия и Спас Харизанов, участник в освободителните борби и виден адвокат в Дупница. 

Неговата сестра Милка е майка на Яне Сандански. Единият от братята на Веса – Иван Харизанов е известен журналист, юрист, политически деец и член Македонския научен институт, който оказва влияние върху културното развитие на племенника си Димитър. 

Вторият баща на писателя Р. Генев също е офицер, а по-късно тютюнев експерт в Дупница. Д. Димов завършва Ветеринарномедицинския институт като д-р по ветеринарна медицина (1934). През 1943 г. заминава на специализация в Мадрид. Връща се в България през март 1944 г. и е мобилизиран в Беломорието до септември на с.г. 

Става доцент в Агрономическия факултет в Пловдив (1946) и в Селскостопанската академия (1949–1952). От 1953 г. е професор във Висшия селскостопански институт. Автор е на над 20 научноизследователски труда. Председател е на Съюза на българските писатели от март 1964 г. до смъртта си. 

Писател с подчертано демократични позиции, Д. Димов утвърждава в българската литература модерен художествен стил, който се отличава с психологическо проникновение, интелектуална задълбоченост, остра конфликтност и тънък усет към богатството на езика. Творчеството на писателя включва романите му „Поручик Бенц“, „Осъдени души“, „Тютюн“ и др., а също така разкази, пътеписи и драматургични произведения като „Жени с минало“ и „Почивка в Арко Ирис“.

 Творбите му са сложно съчетание на психологически, философски и социални нагласи и възгледи на своя автор. Той оставя няколко незавършени текста, между които е една творба, над която работи през целия си живот. 

Това е биографична книга (биографичен роман), посветена на Я. Сандански. Дълги години събира материали за книгата, която иска да напише за своя именит родственик, но така и не успява да реализира отдавна замисления проект. 

В изготвения списък със заглавия на литература, свързана с Я. Сандански, той отбелязва изрично: „Всички издания на Македонския научен институт и най-вече списание „Македонски преглед“.

д-р Володя Милачков

Лектория "Македония" за проф. Александър Балабанов

29/06/2019

Проф. Александър Балабанов оставя огромна диря в българската литература и публицистика и е голям деец на националната кауза в Македония. 

По повод 25-годишнината от създаването на Научния филиал на МНИ в Благоевград и 140 години от рождението на проф. Александър Балабанов

ви каним на

Лектория "Македония"

посветена на проф. Александър Балабанов

01 юли (понеделник), 17.30 ч. Конферентна зала на РИМ - Благоевград

"Ето защо с тия няколко мои нахвърлени мисли аз си позволявам да призова уредниците на нашия държавен и обществен живот да се позаинтересуват малко повече от всичко това, което наричаме поезия в живота. Да погледнат на човека като на същество, което знае не само да яде и да пие, и да работи, а да мисли, да чувства, да плаче, да се радва, да страдае, да ликува, и да се опиянява. И тоя интерес не трябва да бъде само материален, а жив, личен, свой. И нека знаят всички, че живота без поезия е пустиня, е мрак. 

Че всичко би загинало невидено и нечуто в тоя мрак, ако да не бе светлия лъч на поезията, която единствено има сила да прави от случайното нещо трайно и вечно, да дава смисъл на едва забелязвани събития и пориви. Вехнат и чезнат делата и подвизите, живее и вечно дее само словото". 1922 година 

 Със съкращения от „Държавници и поети”; Александър Балабанов „Студии, статии, рецензии, спомени”; Български писател, София, 1973 г.;"

В Македония е живял национално осъзнат български народ, твърди Владимир Сис

В Македония е живял национално и културно осъзнат български народ, без да съществува българска пропаганда, твърди Владимир Сис 

 130 години от рождението на чешкият кореспондент, писател и общественик Владимир Сис 

Владимир Сис е роден на 30 юни 1889 г. в село Маршов, в областта Моравия. Учи археология в Лайпциг, но не успява да завърши поради преследвания от австро-унгарската власт. Работи като кореспондент на чешкия печат за района на Балканите и Ориента. По време на Балканските войни Сис е не само свидетел, но и участник във войните. През тези години става страстен българофил. През окт. 1915 г. Австро-Унгария изисква от българската държава да предаде Владимир Сис, като враг на Хабсбургите, но със съгласието на премиера В. Радославов, Сис е изпратен от БАН на археологически разкопки в Македония. 

На 18 юли 1917 г. по молба на БАН е зачислен като доброволец към Седма рилска дивизия и обикаля т.нар. „Нови земи“ с научна цел. 

През 1921 г. се завръща в Чехословакия. Изявен демократ. На 17 януари 1950 г. е арестуван от комунистическите власти. Държавният съд в Чехословакия го осъжда „за държавна измяна“. Присъдата е 25 години тежък затвор и парична глоба. Умира на 2 юли 1957 г. в затвора. * 

Измежду множеството книги, посветени на българите е трудът на Вл. Сис „МАКЕДОНИЯ (Географско, историческо, етноложко, статистическо и културоложко изследване)“. 

Той е обнародван на чешки език през 1914 г. в Прага, през 1918 г. е отпечатан на немски език в Цюрих. Предстои първото публикуване на труда на български език от Македонския научен институт. Преводът и съставителството са дело на проф. Владимир Пенчев. Предлагаме в аванс част от предговора на книгата „Македония“ от Владимир Сис

 „Книгата, която предлагам на вниманието на обществеността, беше написана с цел да запълни поне частично празнината в чешката литература, в която липсва дори и един прегледен труд за Македония, както и да предотврати появата на грешна представа за т.нар. македонски въпрос. С изключение на проф. Л. Нидерле у нас никой не е проявявал научен интерес към Македония и заради недостатъка от оригинални изследвания нашият печат започна да гледа на Македония и нейното население с неопитни и некритични очи, поддавайки се на различни пристрастни сръбски теории“. 

„За целта трябваше да събера достатъчно материал, за да установя със сигурност въз основа на опита на моите предходници точните географски граници на Македония. По-нататък се спрях накратко на миналото на Македония, за да стане ясно на кого принадлежи историческото право върху нея. В етноложката част се спрях по-обстойно върху българската народност, приемайки за свой дълг да поговоря малко по-обширно за езика на македонските българи, нямащ много общо със сръбския, но затова пък почти неотличаващ се от българския. 

Предлагам и статистики за населението и училищата, които много релефно подчертават преобладаването на българщината в Македония. А накрая, в главата „Българщината в Македония“, отново я представям накратко още преди основаването на Екзархията, за да стане ясно на читателя, че в Македония е живял национално и културно осъзнат български народ още по времето, когато никаква българска пропаганда не е могла да съществува там, която да „побългарява“ македонците, както твърдят българските врагове“.

Северна Македония ще получи дата за преговори през октомври

28/06/2019

Северна Македония най-вероятно ще получи дата за преговори за членство през октомври, чакането продължава 

Източник: бюлетин "Българите на Балканите и по света", 2019, бр. 6.

Костадин Филипов

 Всичко бе ясно отдавна. Бих казал дори, че е ясно още от миналата година, когато през юни в еуфорията от подписването на Договора от Преспа между Гърция и Република Македония от Брюксел обещаха една година по-късно, през този месец юни, да дадат на Скопие дата за начало на преговори за членство в Европейския съюз. 

Обещанието се отнасяше и до Албания, което пък породи допълнителен скептицизъм, че връзването в една двойка, в тандем, както е модерно да се казва, на Република Македония с Албания ще даде допълнителна несигурност, че обещанието ще бъде изпълнено. Междувременно, политическият елит и държавният връх край Вардар изпълниха стриктно задълженията си, произтичащи от Договора. Не им беше много приятно, особено с промените в Конституцията, които превърнаха Република Македония в Република Северна Македония. Това предизвика наистина дискомфорт у доста от гражданите на страната, за които цената, платена за евентуалното начало на преговори за членство в ЕС, бе твърде висока. Повиши се градусът на общественото напрежение, който бе използван от опозиционната ВМРО-ДПМНЕ да атакува по всички посоки и от всички страни управляващия екип на социалдемократа Зоран Заев. Напрежението продължава и досега, дори се появиха прогнози за краткосрочна близост с остра политическа криза в държавата. 

Получи се така, че премиерът Зоран Заев стана заложник на решението на Брюксел за дата, което пък очевидно го извади от обичайната му поза на оптимист в европейското и атлантическо бъдеще на Северна Македония. Заев дори си позволи да отправи вербални ултиматуми към брюкселската администрация и към лидерите на ЕС, че ако не изпълнят обещанието си да дадат дата за начало на преговорния процес през този юни месец, той ще хвърли мандата си на премиер и ще насрочи извънредни парламентарни избори, на които, ако опозицията спечели, както тя се надява, ще върне държавата в изолацията, в която беглецът Груевски я остави. Пък и на 7 юли в Гърция ще има предсрочни парламентарни избори, които опозиционната Нова демокрация се готви да спечели, а мнението на нейния лидер Кириякос Мицотакис към Договора от Преспа не е никак ласкаво, та… 

 Това очевидно бе отчаян опит на Заев да предизвика великодушието на европейските лидери, но след като стана ясно, че въпреки препоръката на Европейската комисия за дата, такава няма да има сега, от хората на премиера беше обяснено, че неговата закана била за външна консумация. След една среща на четири очи в началото на юни в Берлин с канцлера Ангела Меркел Заев се върна в Скопие видимо разочарован, но някак си по-спокоен, и заяви, че остава премиер, че няма да има предсрочни парламентарни избори, че той продължава с реформите в партията си (СДСМ) и в управлението, и че прословутата обещана от него по време на изборната кампания „метла“ за некадърните и калпавите министри и директори ще заиграе, все пак.

 Опит да проучи ситуацията направи и новият президент на Северна Македония Стево Пендаровски, осъществил първата си визита навън като държавен глава в Брюксел. Колкото и да изтъкваше „героизма и храбростта“ на политическия елит в Скопие, или поне на част от него за направеното за евроатлантическата интеграция на страната, отговорът, който получи от Доналд Туск, го приземи – не всички страни в ЕС са готови да ви дадем дата, почакайте. 

 На 18 юни 2019 г. решението на Съвета на министрите на ЕС бе формализирано, като срокът на обещанието за начало на преговори бе прехвърлен през октомври. При това външните министри на ЕС бяха толкова категорични в това свое поредно обещание, че то продължава да предизвиква съмнение, че ще се случи. Бе съобщено, че нито една от държавите членки не е била против това, Северна Македония да получи „своето“ като награда за храбростта на нейните лидери с подписването на договорите с България и с Гърция. 

Всички – по принцип, били „за“. Но някои държави като Германия, Франция, Холандия и Дания, имали своите съображения, че сега, в този момент не могат да подкрепят искането на Скопие. Съюзът още не бил готов за ново разширяване, трябвало първо да го реформират отвътре, за да стане по-ефикасен, на германците пък не им стигнало времето да изработят в Бундестага обща позиция за членството на Скопие и Тирана, и така нататък. Но ако все пак има някакъв благоприятен за Северна Македония резултат, то това е категоричното становище на Съвета, внушено от Холандия и от Дания, да не се бърза с даването на дата на Албания поради вътрешната криза там. С други думи – Северна Македония има своите реални шансове, докато за Албания те са хипотетични. Така че, чакането продължава и през летните месеци, през които гражданите на Северна Македония обичат да не се занимават много-много с политика. В пауза до септември ще бъде и съвместната експертна българо-македонска комисия по въпросите на историята и образованието. И слава Богу, защото последната ѝ сесия предизвика истинска буря, „в окото“ на която бяха личността и делото на Гоце Делчев. Спорът за това как се е чувствал той, каква е била неговата идентичност и може ли той да бъде отбелязван заедно от хората от двете страни на границата, за съжаление, върна спомена за едни други времена, когато в Скопие не минаваше ден България да не бъде обвинена във всички световни грехове. 

Кой ли не се опита да се прави на герой край Вардар за сметка на българската позиция за Гоце Делчев, кой ли не се опита да предлага нови и нови аргументи в защита на това, че великанът на борбата на българите от Македония против османското иго е македонец. Пак повтарям – върнаха се старите, уж забравени вече времена на изкуствено насъскван публичен антибългаризъм, което пък доказва, че подобряването на отношенията ни въпреки Договора не носи устойчив характер. 

За воля на истината трябва да споделя, че официалните институции в Северна Македония запазиха пълно мълчание по въпроса с едно изключение – говорителят на правителството изрази лаконично и спокойно становище, че в крайна сметка двете страни ще се разберат и около Делчев, както са се договорили за светите братя, за цар Самуил и т.н. Лично аз съм по-скоро оптимист, че в по-нататъшната си работа членовете на комисията ще намерят решение и по този проблем. Но ако нещо ме притеснява истински, това е продължаващата практика – и в комисията, пък и в някои държавни институции, да „обличат“ уж добрите си намерения с предложения, които съдържат провокационен потенциал. 

Като идеята, „входирана“ в Събранието в Скопие на депутати от всички парламентарни групи 22 септември да се отбелязва като държавен празник и да бъде неработен ден за българската общност в страната. Това предложение е част от пакет, в който са включени всички десетина общности, които са в графата „…и други“ на анкетния лист при последното проведено преброяване в държавата през 2002 г. 

И не са записани в Преамбюла на Конституцията на страната. Нещо като „втора категория“. Или пък предложението, направено в комисията за 7 октомври 1946 г., като дата, на която хората от двете страни на границата и двете държави да отбелязват делото на Гоце Делчев. Всъщност това предложение, изложено от проф. Ванчо Георгиев от Скопския университет и член на македонската част на комисията, взриви цялостната атмосфера, излезе от рамките на комисията и предизвика реакция от страна на български институции. Защо ли? 

Защото извади делото и живота на Гоце от неговата естествена среда на ръководител на борбата на българите от Македония за национално освобождение, защото върна историята към нейните мрачни страници, една от които е свързана с предаването на костите на Гоце от София на Скопие тъкмо на 7 октомври 1946 г. под натиска и нареждане на Москва, защото признаването на тази срамна дата би означавало легитимиране на македонизма като идеология, който тъкмо се зараждаше в тогавашна Народна федеративна република Македония в състава на Титова Югославия. И защото оповести със стара дата претенцията на Скопие към всичко, свързано с Гоце Делчев, един вид монопол над живота, делото и дори към героичната му гибел, към когото България не би трябвало да има нещо общо. 

И защото ни препраща към местната, традиционна махленска логика, на основата на която строят цялото си отношение към България и българите – щом костите на Делчев са у нас, щом вече сте ни ги дали, нямате право да търсите каквато и да е връзка с него. Той си е наш. Цивилизовано, а? А иначе се сърдят и правят кампании по медиите, ако нещо им се каже малко по-остро. Чувствителни, при това, прекалено. А ние – какво? Вместо да им кажем истината в очите, вместо да им я изречем тази истина с необходимата твърдост и точно навреме, тичаме да гласуваме да им дадем дата за преговори. Засега – през октомври. Костадин Филипов

Филиалът на МНИ в Благоевград организира истински празник на духовността в Югозападна България

27/06/2019

Три събития на Македонския научен институт на 30 май 2019 г. в Благоевград 

Източник: бюлетин "Българите на Балканите и по света", 2019, кн. 6

Михаела Василева

 На 30 май 2019 г. в Хорова зала на Народно читалище „Никола Й. Вапцаров – 1866“ – Благоевград се проведе Кръгла маса на тема „150 години от рождението на големия български учен, академик, член учредител на Македонски научен институт Антон Попстоилов (1869–1928 г.)”. Събитието се превърна в повод да се отбележи и 25-годишнината от създаването на Филиала на Македонския научен институт в Благоевград. 

Организатори на форума бяха МНИ, Югозападният университет „Неофит Рилски“, Народното читалище „Никола Й. Вапцаров – 1866“ – Благоевград и Регионалният исторически музей – Благоевград. След откриването на форума от доц. д-р Димитър Тюлеков, председателят на МНИ доц. д-р Александър Гребенаров приветства гостите и участниците, припомняйки дългогодишната история на Института, който с основание се нарежда между най-важните огнища на българщината, утвърдили се в научния и културен живот на страната като общонационални средища. 

Той подчерта значението на печатния орган на МНИ – сп. „Македонски преглед“, на чиито страници намират място изследвания на известни български и чужди автори от различни клонове на науката. Благодарение на списанието, което е и най-старото, посветено на историко-географската област Македония, както и на приетата дългосрочна изследователска програма, МНИ все по-успешно защитава авторитета си на научно-изследователски център. 

Председателят на МНИ изрази задоволството си от работата на учредения през 1994 г. като „Научно-информационен център“ Филиал на МНИ в Благоевград, който за кратко време се утвържди като уважавана обществена институция в града и региона, и благодарение на своите членове и обществени сътрудници, организира десетки културни и научни прояви, оказва специализирана помощ и консултации по значими проблеми, свързани с целите и задачите на Института. 

 Не на последно място доц. Гребенаров припомни основния повод за организиране на научния форум – 150-годишнината от рождението на акад. Ан. Попстоилов – член учредител на МНИ, подчертавайки че век и половина е достатъчно време, в рамките на което съвсем трезво можем да оценим завоеванията и успехите, а заедно с това – да отдадем нужната почит на един истински будител – ерудиран учен, който, за съжаление, не е особено популярен в съвремието. 

Преди старта на научната сесия, доц. д-р Д. Тюлеков направи ретроспекция на нестихващата дейност на Филиала на МНИ в Благоевград, който в продължение на 25 години продължава да надгражда своята културна и научна дейност, обединявайки учени и интелектуалци от града и региона – все хора, които не спират да изследват съдбините на българите в Македония в унисон със съвременните процеси и явления в географската област Македония. 

 На Кръглата маса бяха представени и поздравителни адреси към Филиала на МНИ – от кмета на община Благоевград и от Езикова гимназия „Академик Людмил Стоянов“ – Благоевград. Научната сесия стартира с изследването на проф. д-р Антони Стоилов от ЮЗУ „Неофит Рилски“ – „Фолклористът, краеведът и езиковедът Антон Попстоилов“. Проф. Стоилов подчерта, че детайлното разглеждане на професионалната дейност на А. Попстоилов като просветен деец – в битността му на учител, директор и инспектор, и като учен краевед, фолклорист, езиковед, публицист, е невъзможно, дори в рамките само на една хронологична справка за стореното от него. 

Трудно би могло да се направи и анализ на най-важните трудове, които оставя той на следовниците си, завещавайки ценни по своята научна стойност множество трудове. Областите на научните му интереси, жарта, с която твори, и стойността на написаното от него, категорично го поставят всред енциклопедичните по своите знания наши възрожденци от времето на XIX в. Жизненият и творчески път в областта на просвещението, лингвистиката, историята, обществознанието и особено в народната култура – фолклористика, етнография, етнология и краезнание, проследи в доклада си „Антон Попстоилов (1869–1928), 150 години от рождението му“ проф. д-р Костадин Динчев. 

Той наблегна на семейната среда на учения, на образованието и учителстването му, на дейността му като уредник и директор на Народния етнографски музей. За научния му принос, за широкия параметър на изследователската му дейност, както и за голямата му всеотдайност към отечество, просвещение и наука, проф. Динчев приведе пример с изказаното пред него мнение на изтъкнатия учен Христо Вакарелски, за когото А. Попстоилов си остава „голям патриот и добросъвестен изследовател“.

В края на словото си проф. Динчев акцентира на необходимостта от издаване на цялостното културно наследство на авторитетния български учен. Румяна Хаджиева от Регионалния исторически музей – Благоевград и Елена Бугарчева от Народно читалище „Кузман Шапкарев – 2009“ – София посветиха изследванията си на богатото архивно наследство, което оставя академик Антон Попстоилов в Регионалния исторически музей – Благоевград и в Държавна агенция архиви – София: първото – предадено на музея от местния краевед Стефан Роячки, който, тръгвайки по следите на изгубеното време, намира на тавана на дъщеря му Цветана Сапунджиева гипсов бюст на учения, от кухината на който изпада вързоп с писма, телеграми и други документи; второто, състоящо се от многобройни етнографски статии, доклади, разработки, теренни материали и бележки, както и множество лични документи, част от личния архив на Христо Вакарелски. 

 Заседанието приключи с изложението на доц. д-р Стоян Германов от МНИ „Родът на братята Антон и Христо Попстоилови от с. Лешко“, което очерта огромното значение на семейната родолюбива среда, в която Антон Попстоилов израства, както и генетично заложеният стремеж на братята Антон и Христо Попстоилови към знание и наука. Повдигнатият въпрос за отдаване на почит и признание на видни български интелектуалци и учени се превърна в повод във втората част на научното събитие Македонски научен институт официално да връчи Грамота и 

Почетен знак на изтъкнатия наш специалист на народното песенно слово, фолклориста проф. д.изк.н. Илия Манолов – член на МНИ. Известният учен етномузиколог, преподавател и градивен общественик е роден преди 90 години – на 23 май 1929 г. в Петрич. Завършва Българската държавна консерватория „Панчо Владигеров“, работи в Института за музика и в Института за фолклор при БАН. Член е на Съюза на българските композитори, както и на възстановения Македонски научен институт. 

Основният му научен труд е „Македонски народни песни и националноосвободителните борби“. Изследването е оригинално с висока документална и научно-познавателна стойност. Под наслов „Материали на традиционната инструментална и танцова музика от Югозападна България“ в интернет е въведена негова база данни за уникални и древни феномени от автентичния музикален фолклор на Балканите. 

Проф. Ил. Манолов е представител на поколението изследователи с впечатляваща ерудиция. Той е един от най-авторитетните изследователи на фолклора в географската област Македония, успешно съчетаваш историческото познание с филологически анализ и професионална музиковедска нагласа. Третата важна част от научния форум акцентира на представянето на книгата на д-р Георги Георгиев от Института за исторически изследвания – БАН „Българо-албанските политически отношения (1908–1915)“. 

Дългият път към написването на книгата, общите интереси и различията между двата народа и съвременното отражение на историческите връзки, проследиха авторът на книгата – доц. д-р Георги Георгиев, рецензентът ѝ – доц. д-р Димитър Тюлеков, както доц. д-р Стоян Германов и доц. д-р Александър Гребенаров, под чието ръководство проектът бе подготвен, номиниран и реализиран със средства от програмата „Помощ за книгата“ към Министерството на културата. Разчупващо по-строгите рамки на академичния форум събитие, бе разглеждането на експозициите „Живи тропически пеперуди“ и „Птиците в изкуството на Фердинанд“ – две тематични изложби, експонирани в Регионалния исторически музей – Благоевград.

Издигаме паметник на загиналите бесарабски българи по времето на Първата световна война

Изграждаме паметник на загиналите бесарабски българи в Първата световна война

Източник: бюлетин "Българите на Балканите и по света", 2019, бр. 6.

Николай Иванов

Българското правителство официално пое разноските по изграждането на паметник на загиналите бесарабски българи по време на Първата световна война. Това стана възможно благодарение на подкрепата, получена от директора на Дирекция „Социална политика“ към Министерството на отбраната Иво Антонов и усилията на Асоциация „Докосни дъгата“ начело с д-р Денислава Ангелова, съобщава сайтът svetlina.online. 

„Удовлетворена съм от постигнатия резултат, благодарение на който нашите сънародници в Молдова ще пазят завинаги имената на загиналите в Първата световна война. Оставяме трайна следа за бъдещето на българите, живеещи в Молдова. Нека пазим и помним прадедите си“, каза д-р Денислава Ангелова. Инициаторът за издигането на монумента, председателят на фонда „Български дух“. 

Олег Косих посочи, че „това не е паметник за чужди хора, това е монумент, върху който жителите на Тараклия ще намерят до болка познати фамилни имена: Кирнев, Бишир, Кавлак, Челарски, Дериволков, Юровски и много други. 

Това са дядовци и прадядовци на хората, които и досега живеят в Тараклия. Тези герои заслужават да направим нещо хубаво за тяхната памет, макар че изминаха 100 години от онази забравена война“, посочи Косих.

Безпрецедентен жест на българската държава към нашите сънародници в Банат

26/06/2019

Момент от тазгодишната Българияда във Войводина
Българското външно министерство подпомогна Дома на културата в банатското българско селище Иваново 

Източник: бюлетин "Българите на Балканите и по света", 2019, бр. 6

Външно министерство на България ще предостави безвъзмездна финансова помощ в размер на 20 000 лева на Дома на културата „Жарко Зренянин“ в банатското българско село Иваново, в днешна Сърбия. Дарението бе връчено лично от посланик Радко Влайков на директора на Дома Марко Гуран в присъствието на кмета на град Панчево Саша Павлов. 

 Градоначалникът поздрави присъстващите официални гости и представители на местната власт в Иваново. Той изрази специална благодарност към посланик Радко Влайков, като изтъкна, че помощта на българската държава е от важно значение за местната общност, в която живеят българи, сърби и унгарци. 

 Българският посланик на свой ред увери, че населението на Иваново, съставено от 1/3 българи, 1/3 сърби и 1/3 унгарци, ще може и занапред да разчита на подкрепата на българската държава за развитие на богатата си културна програма, чрез която допринася за запазване на идентичността си.

Българи от Албания, Косово и Северна Македония споделиха идеи за възраждането на българщината

Българи от Северна Македония, Албания и Косово споделиха свои идеи за възраждането на българщината в техните страни 

Източник: бюлетин "Българите на Балканите и по света", 2019, бр. 6

Николай Иванов

Представители на българските исторически общности в Северна Македония, Албания, Косово, Западните български покрайнини, Банат, Молдова и Украйна споделиха своите идеи, опит и наблюдения за възраждането на българщината в техните страни. Това стана по време на VI им съвместна среща, която бе организирана от ВМРО – Враца и лично от българския народен представител и член на Македонския научен институт Красимир Богданов.

 Гости на събитието бяха Деян Соколов от гр. Виница и Александър Димитровски от гр. Кочани, представители на Сдружение „Македонско-българско приятелство“, Фисник Ходжа – председател на дружество „Наша Гора“, обединяващо българите от района на Кукаска Гора (Албания), заместник-председателят на Дружество за българо-албанско приятелство Ервис Талюри от Корча (Албания), Делян Дамяновски – изпълнителен директор на Националното сдружение на председателите на общински съвети, г-жа Мая Червеняшка от гражданско движение „ДНЕС“. 

„В последните години забелязваме, че има една доста по-отговорна политика спрямо българите в чужбина. Знаете, че българското малцинство бе признато, а отскоро може да се гледат и новини на български език в Албания. В Западните покрайнини бележим успехи, въпреки ограниченията на сръбската държава. Една от победите е, че българските окончания на женските фамилии „-ова“ и „-ева“ бе върнато. Втори голям успех е, че старото име на Цариброд бе възстановено, защото допреди това носеше комунистическото име Димитровград”, каза Красимир Богданов.

Търсиш ли отделна идентичност, винаги опираш до миналото. Но кое минало?

25/06/2019

За устойчивостта на клишетата в историографията, за идеите за национални държави на Балканите с проф. Лиляна Симеонова разговаря Костадин Филипов

Източник: бюлетин "Българите на Балканите и по света", № 6, 2019 г.

–  Проф. Симеонова, Вие често казвате, че съвременната историография трябва да се изчисти от остарелите и неверни клишета. Как са се зародили такива клишета? Има ли ги и в българската история и ако са устойчиви, защо е така? Как да ги променим?

 –  В историографията, при това не само в български, но и балкански мащаб все още има множество остарели клишета, които дават твърде опростени, и в повечето случаи доста изкривени, представи за исторически събития и процеси и налагат неверни оценки за тях. Откъде са се взели тези клишета, които така здраво са се „загнездили“ не само в учебниците, но и в колективното съзнание на народите и с които съвременната историческа наука още не може да се пребори напълно?

В общоевропейски план голяма част от стереотипните представи и клишетата са рожба на зараждащия се национализъм, т.е. на идеята за национална идентичност на европейските народи, чиито първи кълнове забелязваме още през XVI и XVII в., но която набира все по-голяма сила от последната третина на XVIII в. насетне. В крайна сметка тя води до промени на европейската карта през XIX и ХХ в. Това е епохата на т.нар. „Романтичен национализъм“ в историята на всеки един от европейките народи. Тя създава предпоставки за борбата на народите не само да затвърдят своята национална и културна идентичност, но и да се стремят да извоюват политическа независимост от старите многонационални империи (Хабсбургската, Османската и Руската, а дори и от по-малки „империи“ като Дания или Швеция). Така XIX в. става свидетел на формирането на повечето модерни национални държави в Европа, като в някои случаи този процес завършва едва през следващия ХХ в., т.е. след Балканските войни или след Първата световна война. 

Трябва да е ясно, че „Романтичният национализъм“ от късния XVIII и XIX в. не може да се бърка с национализма от ХХ в., когато това понятие придобива съвсем други измерения, а претворяването му в политиката довежда до конфликти с пагубни последици за целия свят. 

– Бихте ли пояснили каква роля е изиграл „Романтичният национализъм“ за появата на историческите клишета и изопачените представи, с които историците са принудени да се борят днес?

– Накратко описахме позитивната роля на „Романтичния национализъм“ за утвърждаването на националните идентичности.  Нека сега да погледнем и към негативните последици от неговите идеи и свързаните с тях борби. В опита си да легитимират претенциите на собствените си народи за някаква отличаваща ги от другите идентичност, както и за необходимостта от създаване на национална държава, те обръщат поглед към миналото. Но кое минало? 

Когато през XIX в. „Романтичният национализъм“ набира сила, епохата на Просвещението от предходното столетие е дискредитирана в очите на европейците от последвалите я Наполеонови войни. Затова погледът на идеолозите на национализма от XIX в. се насочва по-назад във времето, към „величавите постижения“ на отделните народи през Средните векове. Средновековието започва повсеместно да се идеализира, като понякога се стига и до абсурди. Примери за това има колкото щете в цяла Европа, а не само у нас, на Балканите. Бих казала дори, че ние дори сме доста скромни в това отношение. 

– Бихте ли дали някои примери за това как истината за миналото тенденциозно, с пропагандни цели е била изопачавана в Европа през XIX в.? 

– Изкривяванията в представянето на исторически процеси и събития започват доста по-рано, през XVI–XVII в., но достигат кулминацията си през XIX в. Примерите за това са безброй. Вижте само т.нар. Salles des Croisades (Залите на Кръстоносните походи) във Версай – поредица от зали с общо 120 огромни стенописа, изобразяващи „величието“ и „героизма“ на френските кръстоносци в битките им с Неверника: герои с блестящи доспехи, храбро втурнали се в боя, яхайки породисти коне, победите им се редят една след друга… Това е „прочитът“ на тези събития от времето на крал Луи-Филип през 40-те години на XIX в. Ако прочетете обаче описанията, оставени от съвременните хроникьори на тези походи – самите те участници в тях, тогава пред очите ви изниква друга, мрачна картина на безкрайни трудности и лишения, болести и смърт. От автентичните разкази на самите участници в походите се вижда например, че най-много около една десета от тръгналите от Европа с Първия кръстоносен поход са стигнали до Антиохия в Сирия – първото голямо препятствие в похода им към Светите земи; останалите са измрели по пътя от изтощение, болести, глад или нападения от страна на народите, през чиито земи минават; а за стигналите до Палестина или Египет – пак липса на провизии, болести, глад и още по-често смърт. 

През XIX в. дори тази визуална героизация на Кръстоносните походи в Salles des Croisades не била достатъчна за Луи-Филип: та колко човека биха могли да дойдат и да я видят във Версай? Затова той разпоредил събирането на „исторически сведения“ за френските кръстоносци от семействата на техни потомци. Наред с реалните факти в тези „сведения“ има и множество фалшификации, които впоследствие са проникнали и в съчиненията на тогавашните историци. Този наратив за френското участие в Кръстоносните походи е илюстрация как в една конкретна национална историография от XIX в. са се получили изкривявания на историческата истина, които – на свой ред – са довели и до появата на неверни клишета в общественото съзнание.

– Казахте, че такива преувеличения и изкривявания има и в историографиите на балканските народи от XIX в. Бихте ли посочили конкретни примери?

– Идеализирането и изкуствената героизация на Средновековието и появата в резултат от това на преувеличения и дори откровени изопачавания не са характерни само за френската историография от онова време. Те са характерни и за всички други национални историографии на XIX и ранния ХХ в. – германската, италианската и пр. Ние тук, на Балканите дори сме позакъснели с включването си в общия хор на възвеличаване на собственото си „героично“ средновековно минало с цел да си извоюваме и „велико“ настояще.

В Югоизточна Европа първи в това отношение са хърватите: още в текстове от XVI в. можете да срещнете твърдения от рода на това, че ако през Средните векове не били хърватите да обърнат в християнската вяра германците, последните така и щели да си останат варвари-езичници. Дори в един хърватски текст от XVI в. се твърди, че самият Исус бил хърватин. (Пак горе-долу по същото време, но в другия край на Европа шведите започват да твърдят, че са „готи“ и че те са дали цивилизацията на Древния Рим, а не обратното.)

- Какви са стремежите на Гърция и Сърбия, пропагандирани от политическия им елит през този период?

Истинският разцвет на националната идея сред балканските народи започва с появата на т.нар. Мегали идеа (‘Велика идея’) на гърците. В основата на тази „велика идея“ е твърдението, че гърците са наследниците на Византия; техен дълг е да я възстановят, и то в „реалните“ ѝ граници. Но кои са тези граници? Разбира се, това са границите от времето на най-обширните ѝ владения на Балканите и в Мала Азия – при Юстиниан Велики през първата половина на VI в., като към Юстинианова Византия дори са прибавени някои територии, които тя никога не е владяла (напр. земите от Дунава на север до Карпатите). В допълнение териториите на възстановената под егидата на гърците Византия щели да обхващат земите на юг до „Либийско море“, на запад до р. Сава и цяла Мала Азия на изток. Освен това, Мегали идеята се корени и в разбирането, че всички православни християни от така очертаната територия са гърци, независимо от техния език и етнос. Символичното начало на прилагането на „великата идея“ във външната политика на младата гръцка национална държава слага Йоанис Колетис с една своя реч от 14 януари 1844 г., произнесена в гръцкия парламент.

И младата сръбска национална държава не остава по-назад от Гърция. Още в същата 1844 г. нейният министър-председател Илия Гарашанин публикува своето „Начертание“. Този документ става определящ за основните насоки на сръбската външна политика през XIX и началото на ХХ в. „Начертанието“ на Гарашанин се обявява за териториално разширение и етно-лингвистична унификация на Балканите; така щяла да се създаде една голяма южнославянска държава в земите между Австрийската, Руската и Османската империя и то под егидата на сърбите – бъдещи водачи на един голям, южнославянски съюз. Като за начало Сърбия трябвало да си върне границите от ерата на най-голямото си териториално разширение през Средните векове – тези на „Душанова Сърбия“ от XIV в., която на изток се простирала до р. Искър. 

Тези националистически блянове на политици в двете млади балкански държави са добре подплатени с „исторически аргументи“, които са намерили място както в националните историографии на сърбите и гърците, така и в публицистиката им. Тези идеи, „аргументирани“ и с факти относно някогашното им (най-често средновековно) величие, са намерили израз и в политиките на Гърция и Сърбия през ХХ в., а по отношение на Македония или на Косово и Метохия – и в най-ново време.

– Къде сме ние, българите, в тези балкански процеси на „осъзнаване на миналото ни величие“ и използването му за политически цели?

– Хронологически погледнато, ние сме „на опашката“. Докато през 40-те и 50-те години на XIX в. гърци и сърби пропагандират било идеята за една Византия, в която всички щели да са „гърци“, било идеята за Велика Сърбия, която щяла да се простира „от Jaдрана, па до Црног мора“, българите тепърва се борят за своята църковна независимост. 

Антигръцките настроения, които започват да се ширят в българското общество по това време, намират израз и в зараждащата се българска историография от средата на XIX в., а и доста след това. В младата българска историопис асимилаторските стремежи на фанариотите от късния XVIII и началото на XIX в. започват да се отнасят ретроспективно и към средновековна Византия и по-точно – към вековете на византийското владичество по нашите земи. Но изворите показват, че през XI–XII в., когато българските земи са интегрирани в територията на империята, целенасочена имперска политика за културна и етническа асимилация на българите не е провеждана. Напротив, по това време дори имаме разцвет на книжнината на български език.

Пак в средата на XIX в. като антипод на тогавашните гръцки претенции за културна изключителност в нашата историография се ражда и понятието „(Симеонов) Златен век“. Самият Симеон получава прозвището „Велики“, а Крум – „Страшни“. Антигръцките настроения продължават да оказват влияние върху българските историци до края на столетието, а и в първите десетилетия на следващото. В резултат на това в българската медиевистика от този период акцентът се поставя най-вече върху българските победи над Византия: империята сякаш не е имала друга причина да съществува, освен да служи за „боксова круша“ на България. 

Като „силни“ български владетели традиционно се описват онези от тях, които са избили най-голям брой „гърци“ (гърците се отъждествяват с византийците). Това са Крум, Симеон, Калоян, Йоан Асен II. Обратно на това, онези български владетели, които почти не са воювали с империята, традиционно са определяни като „слаби“ (Омуртаг, Борис, Петър, Иван Александър). Тези абсурдни определения за това кой е бил силен и кой – слаб владетел през нашето Средновековие битуват в българските учебници и днес. Дори не искам да засягам въпроса за „България на три морета“ – нещо, което в Средните векове никога не е съществувало. Ето ви примери за остарели и неверни исторически клишета, които най-сетне трябва да се изкоренят!

– А „турското робство“? И при него ли има клишета? 

– Там клишетата са дори повече на брой. Немалка част от тях са проникнали в българската историография от революционната публицистика на Раковски, Каравелов и Ботев. По това време не само на Балканите, а и в цяла Европа между публицистика и историография не е имало ясна разграничителна линия. Метафорите, използвани от публицистиката, свободно са преминавали в трудовете на историците. И обратно: тенденциозно подбрани факти са преминавали от историческите трудове във вестникарските статии. Даже днес е трудно, а в някои случаи – и почти невъзможно – да се обясни на хората, че Каравелов и Ботев използват „робство“ не в неговия юридически или социален смисъл, а като силна метафора, с цел да вдигнат „заспалия вековен сън“ български народ на борба за политическа независимост. И че представителят на раята е свободен по своя юридически статут човек, а не роб. Робофилията е взела направо застрашителни размери в съвременното ни общество. Иди обяснявай, че „владичество“ и „робство“ са две различни неща. Някои хора са готови направо да те набият, ако кажеш, че „по турско време“ прадядо им е бил със статут на свободен човек, а не роб! (За чест на гърците и сърбите трябва да кажа, че в техните учебници и исторически трудове няма термини като „турско робство“ и „поробени народи“ – любими термини на родните ни робофили.)

– Връщам се към въпроса си в началото: как да се преборим с клишетата, ако те наистина са толкова устойчиви?

– В съвременните западноевропейски историографии клишетата и изопачаванията в немалка степен вече са отстранени – нещо, което все още не може да се каже за балканските историографии. Що се отнася до Средновековието или епохата на османското владичество, науки като медиевистиката (в т.ч. и византологията) и османистиката са отбелязали значителен напредък. Въз основа на проучването на документи, които не са били събрани и проучвани в миналото, днес имаме една много по-подробна и ясна картина за своето минало. Тя трябва да намери място както в учебниците, така и в научно-популярните лекции и публикации. Преодоляването на дълго насаждани погрешни представи ще е бавен процес предвид това, че хората трудно се разделят с наученото на млади години. Нашият дълг обаче е предимно към младите: те трябва да знаят историята си такава, каквато е, а не да продължават да се люшкат между двете крайности на „ние, българите, сме най-великите“, но заедно с това сме и „най-злочестите по съдба“.  

Искат паметник на Христо Ботев в Битоля

Генералното консулство на България в Битоля има намерение да издигне паметник на Христо Ботев в града 

Източник: бюлетин "Българите на Балканите и по света", 2019, бр. 6

Николай Иванов

Една полезна и крайно належаща инициатива бе подета по време на тазгодишните чествания на деня на Христо Ботев и падналите герои за свободата и независимостта на България в Битоля, научи от сигурни източници Македонският научен институт. 

Навръх 2 юни Генералното консулство на страната ни оповести намерението следващата година в града да бъде издигнат паметник на легендарния български поет и революционер.

Архивна снимка, документираща незабравимото
феерично посрещане на българската армия
в Битоля през април 1941 г.
По този начин за пръв път от близо 75 години населението във втория по големина град в Северна Македония ще има възможност не само да почете делото на този великан на българската национална революция, но и да си припомни за впечатляващите тържества на общобългарския дух, просвета и култура, които техните предци организираха по времето на Втората световна война. 

Външният министър на Северна Македония пое отговорност за общата историческа комисия

24/06/2019

Първа работна среща на Смесената комисия за сътрудничество между България и Северна Македония 

Източник: бюлетин "Българите на Балканите и по света" № 6, 2019 г. 

Костадин Филипов

„Историческите въпроси за нас са най-важният елемент и крайъгълният камък от Договора за добросъседство, приятелство и сътрудничество между България и Македония“, това заяви вицепремиерът и външен министър Екатерина Захариева на брифинг в МВнР след среща с македонския си колега Никола Димитров. 

Захариева се надява договорът да бъде изпълняван в дух на добросъседство, приятелство и сътрудничество. „Трябва да се застъпим за истината и да се гарантира приятелството между двете страни, което нито една криза няма да застраши“, настоя вицепремиерът. „Поемам отговорността да завършим с мъдрост и приятелство работата на общата историческа комисия“, заяви от своя страна министърът на външните работи на Северна Македония Никола Димитров. 

По отношение на смесената историческа комисия Димитров заяви, че задачата ѝ не е лесна. „Има много слоеве, но процесът е отворен и вече зрее. Но има две опасности – да няма резултати и да няма истинско узряване в погледа към историята. Това би загрозило процеса“, смята Димитров. Екатерина Захариева изрази същото мнение, за което военният министър Красимир Каракачанов вече алармира – че няма как да приемем датата 7 октомври за съвместни чествания на Гоце Делчев. 

На свой ред външният министър на Северна Македония Никола Димитров посочи, че делото на Гоце Делчев може да бъде мостът, който да преодолее разделението между това, което е било, и това, което България и Северна Македония имат днес. На брифинга външните министри информираха, че по време на срещата е била обсъдена оценката на подписания договор между двете държави от гледна точка на икономиката, енергетика, туризма, транспорта, образованието, науката, културата и транспорта.

Не Гоце Делчев, а 1944 г. е "червената линия" по спора ни със Скопие

23/06/2019

Източник: бюлетин "Българите на Балканите и по света", 2019, бр. 6.

Доц. д-р Александър Гребенаров 

Инициативата на съвместната мултидисциплинарна комисия по историческите и образователните въпроси между Р България и Р Северна Македония за общо честване на Гоце Делчев породи преди дни нова изострена полемика. 

Предложената от Скопие дата – 7 октомври, когато през 1946 г. управляващите в НР България приемат решение да предадат тленните му останки на НР Македония, бе очевидна провокация. Тя стана повод за остра дискусия за народността на дееца, разпали коментари за дейността на комисията, вкл. и за смисъла от нейното съществувание. Няма да се спирам на многобройните доказателствени материали за българската народност на Георги (Гоце) Делчев. Те отдавна са известни на историците у нас, а убеден съм, че са добре познати и от специалистите в Р Северна Македония. 

По-скоро ми се иска да обърна внимание на подетата антибългарска кампания от Скопие, която не е прецедент. В миналото е имало и други полемики за Г. Делчев, както и за личности от различни епохи. Ще припомня за подобна „драма“, но с комичен оттенък, която се разигра преди седем години със статуята на ресенеца Симеон Радев, поставена върху покрива на Външно министерство на Р Македония. 

Тя престоя там броени часове и бе смъкната през нощните часове на денонощието като призрак след коментарите историците в София, напомнили за българския произход на С. Радев и мястото му в дипломацията. Отзвукът в македонските медии обаче бе „обезшумен“. Така и не се разбра по чия инициатива бе поставянето, а и премахването на статуята. Може би държавник или политически деец от управлението на Никола Груевски ще разкаже за случая, ако бъде поканен на евентуален форум по повод 140 години от рождението на С. Радев, който бихме могли да организираме съвместно през есента на т.г. в родния му град Ресен. 

Там бихме могли да дискутираме не само за живота и делото на известния деец, но и за подхода, при представянето му в различни публикации, вкл. и във Википедија „Македонија“. Според анонимните автори на текста в това най-популярно електронно издание, които естествено не са случайни лица, Симеон Радев е „истакнат македонски новинар, виден бугарски публицист, историчар и дипломат”. Този ребус вероятно ще затрудни и най-вещите специалисти от различни науки да назоват истинската национална принадлежност на дееца. Цитираният текст не е изолирано явление – подобни случаи напоследък изобилстват в историческите издания, отпечатани в Македония. 

 При Г. Делчев манипулациите са на друго ниво. Историци, журналисти, политици и др. пишещи лица в Р Северна Македония носят от девет кладенци вода, за да докажат, че бил „дълбоко вкоренен“ в държавността на Македония и олицетворявал македонската национална идентичност. Заклеймяван е всеки, който си позволи да твърди нещо друго или се усъмни в това внушение. При подобна атмосфера усилията на българските колеги от двустранната комисията безспорно са обречени на неуспех. 

Споменатата провокация, довела до пореден спор за идентичността Гоце, показа подобни признаци. Тя се превърна във важен повод за преосмисляне на работа ѝ, вкл. за необходимостта от дефиниране на нейните прерогативи, както и от търсене на изход, ако неотстъпчивостта и опитите за подклаждане на провокации от страна на Скопие станат трайна тенденция. 

 Личното ми мнение е, че назрява потребност от структурна промяна на дискусията в комисията. Избраният индуктивен подход – да се върви от частното към общото е добър метод при други науки или при спорещи страни, уважаващи разумните доводи. Тук обаче той не дава почти никакъв резултат. Работата на парче, т.е. днес се дискутира за Самуил и Климент, утре – за братя Миладинови и К. Шапкарев, след това – за Гоце и Даме, а ако остане време или обществото позволи – за Н. Вапцаров и В. Марковски, определено не е продуктивна. 

Подходът, който би донесъл до ползотворен завършек на нейната работа, е прокарване на т.нар. червена линия, т.е. намиране на хронологическа граница, от която реално започва държавното летоброене на Македония. Обсъждали сме този проблем неформално с мнозина колеги и сме единодушни, че реалният вододел е лятото на 1944 г. В противен случай комисията „ще си тупка топката“ дълголетно, но безрезултатно, а членовете ѝ (особено българските представители) ще набират негативи сред обществото за хроничните несполуки или за поредните провокации. 

При усложнена обстановка управляващите в Скопие възприеха практиката да се извиняват за направените невнимателни коментари и исторически интерпретации, а също и да изразяват желание за известни компромиси, за да се отстрани напрежението между двете страни. Това са похвални инициативи, но за съжаление, те имат кратковременен успех, защото след няколко месеца чрез пореден скандал ще се оспори българската народност на някой средновековен владетел, възрожденски книжовник или националноосвободителен деец от Македония. И сагата за родословието му ще започне с познати прийоми! 

 Има и втори изход от патовата ситуация, който набира все повече поддръжници – договорът между двете страни да се допълни с анекс, с който София да защити аргументирано и открито претенциите си към българското културно-историческо наследство в Македония. Въпросът може да се реши на държавническо ниво, особено ако управляващите в Р Северна Македония имат политическа воля и искрени намерения за промяна на взаимоотношенията с Р България. Примерът е налице – мастилото от Преспанското споразумение от 17 юни 2018 г. не е засъхнало. Остава желанието! 

 С приемане на някой от предложените подходи ще отпаднат до голяма степен обвиненията към Скопие за кражба, преиначаване или за фалшифициране на националната ни история. Това ще бъде болезнена стъпка за тамошните управляващи, а вероятно и за обществото, което десетилетие наред е възпитавано от ранна детска възраст с неистини по отношение на българския произход на мнозинството от населението в областта. Така би могло без изкуствено забавяне и лавиране да се реши дълготрайно проблема между двете държави. 

В противен случай трябва да се замислим какво ни очаква, когато мечтата на Р Северна Македония да влезе в Европейския съюз стане реалност. Аз искрено ѝ пожелавам нейното сбъдване, но нека това не става безусловно и за сметка на България – нека най-сетне Р Северна Македония се научи да уважава историята и културата на страната ни и да забрави за езика на омразата. От това няма да загуби нито територия, нито население, нито новото си име, напротив – ще спечели уважението, подкрепата и приятелството на страната ни, както и на българите на Балканите и по света. 

Из миналото на Неврокопско и близките му покрайнини

20/06/2019

сп. Македонски преглед,  г. VII, 1931, кн. 1. Ангел Даскалов. Из миналото на Неврокопско и близките му покрайнини (продължение)... 119 - 148

Ние споменахме, че Неврокопската каза е влизала в състава на Драмската епархия. Както на всякъде в оная епоха, така и тука българското население било потискано повече или по-малко от своето инородно духовно началство. 

Духовната зависимост и близостта им до седалището на епархията Алистратик и до гръцкия културен център Сяр са съдействували Неврокоп и мървашките села да възприемат гръцката просвета и богослужение много отдавна. 

По тоя начин компактното им българско население било държано дълги години в заблуда и се считало за българогласни еллини...

 Целият материал четете по-долу:

Българин от Егейска Македония обучавал през XIX в. търновци

17/06/2019

сп. "Македонски преглед", г. XII, 1940, кн. 2. Първият елински учител в гр. Велико Търново — Иван Симеонов Македонец..., 56-76

Известно е, че из многобройните гръцки училища в българските земи през миналия век ръководителите на образованието не са били изключително гърци. Голяма част от тях са били българи, получили образованието си в България или пък в Гърция, Цариград или по островите. 

Изобщо много добре е позната от историята на нашето възраждане голямата роля на гръцката просвета за националното пробуждане на нашия народ. Гърците служат за образец не само при създаването на българските училища, но и разнообразните културни течения и въпроси, които вълнуват гръцката общественост, се отразяват и върху духа на нашите просветители от епохата на нашето пробуждане. 

Достатъчно е да споменем за гръцките спорове около литературния език, които пораждат подобни спорове и в средата на нашите книжовници. В гръцките училища покрай другото нашата младеж се е запознавала с политическите и културни веяния на Запад...

 Целият материал четете по-долу:

Тържествено честване на Свети Дух - Ден на Македония

15/06/2019

Програма: 

10.00 ч. - Поклонение пред Паметника на революционерите от Македония и Тракия в столицата; 

11.00 ч. - Научна сесия на тема "100 години от Ньойския диктат и българският национален въпрос". София, Пиротска 5, ет. 2. 

12.45 ч. - Представяне на Изложбата "Български офицери, родени извън Княжество България" от представители на Младежки клуб "Даме Груев" към Македонския научен институт. 

 Заповядайте!

За българо-македонската комисия по история

14/06/2019

Здравейте, каним ви на поредната Лектория "Македония", този път посветена на работата на съвместната българо-македонска комисия по история и образование. 

Ще ни гостува заместник-председателят на българскатка част доц. д-р Наум Кайчев, преподавател в Историческия факултет на СУ. Имате възможност да го питате, критикувате или похвалите за всичко, свързано с работата на комисията. 

Медиатор на събитието ще бъде популярният тв журналист Костадин Филипов. 

Сряда, 19 юни, 18, 00 часа, Македонски научен институт, втори етаж на "Пиротска" 5. 

Заповядайте!

доц.д-р Александър Гребенаров
Костадин Филипов

Марко Лерински (1862 - 1902)

13/06/2019

Георги Иванов Гюров
 (Марко Лерински, Марко войвода) 20 юни 1862 г., Котел - 13 юни 1902 г., с. Пътеле, Леринско 

Георги Иванов е роден в Котел. През 1883 г. Постъпва в редовете на българската армия и участва в Сръбско-българската война от 1885 г. За проявения си героизъм е повишен в чин и отличен с награди. По време на Четническата акция от 1895 г., организирана от Върховния македоно-одрински комитет, той се включва в четата на Стойо Костов, която напада Доспат. След акцията отново е на служба в армията. 

През 1901 г. се свързва с Гоце Делчев и Гьорче Петров, конто го привличат във ВМОРО и го изпращат като войвода в Леринско, където става известен под псевдонима Марко. Благодарение на способностите си и добрата военна подготовка, която има, котленецът Марко превръща своята чета в школа за подготовка на четници и войвода за революционната организация, а Леринско - в един от най-дисциплинираните и образцови райони на организацията. 

Личният пример, желязната твърдост и понасяне на несгодите е един от основните му начини на въздействие. Името му се разнася като легенда от уста на уста, а населението го боготвори и му вярва. Марко е първият от известните дейци, който предлага да се вдигне всеобщо въстание. Като войвода на чета действа не само в Леринско, но и в Костурско, Воденско и Битолско до 1902 г. На 13 юни 1902 г. Марко Лерински загива в сражение с турците в леринското село Пътеле.

д-р Георги Тренчев. Македония в българския национален календар през 2012 г. сп. Македонски преглед, кн. 1, 2012, 145-163.

Александър Чакъров (1869 - 1910)

12/06/2019

АЛЕКСАНДЪР (САНДРЕ) ГЕОРГИЕВ ЧАКЪРОВ 
(1869 г., Струга - 18 януари 1910 г., Битоля)

 Александър Чакъров е роден в семейството на стружкия български първенец и възрожденски деец Георги Чакъров. Завършва Солунската българска мъжка гимназия „Св. Св. Кирил и Методий" и учителства в Струга, Охрид и Гумендже. 

През 1894 г. е привлечен във ВМОРО и влиза в ръководството на Охридска революционна околия. През 1901 г. е извикан спешно в Солун, за да поеме част от функциите на Централния комитет на ВМОРО, чиито членове са арестувани във връзка с т.нар. Солунска „афера". По време на Илинденско-Преображенското въетание (1903 г.) е член на Горското ръководство в Охридския район, въпреки физическата си неподготвеност за трудностите на четничеството. 

След въетанието Ал. Чакъров се отправя към свободна България ирез Албания и Черна гора. Работи като учител в с. Новоселци, Софийско, където го заварва обявяването на „хуриета" през 1908 г. Завръща се в Македония и отново взема активно участие в политическите и културни борби на своите сънародници, но разклатеното му здравословно съетояние става причина за ранната му смърт във вилаетския център на Западна Македония.

д-р Георги Н. Георгиев. Македония в българския национален календар през 2009 г. сп. Македонски преглед, кн. 1, 2009, 145-163.

Георги Константинов Държилович (Динков)

11/06/2019

Роден в семейството на будния българин Константин (Динката) Държилов, преселено в Солун от с. Държилово, Негушко,

Георги Динков получава образование на гръцки език в главния град на Македония и в богословското училище на остров Халки. През 1858—1860 г. учи в Русия като руски държавен стипендиат. 

По-късно учителства в разни краища на Македония и събира географски и фолклорни материали по почина на Димитър Миладинов. Част от тях той предоставя на Стефан Веркович, с когото подържа оживена кореспонденция. Многократно арестуван от турските власти по обвинения на гръцкото духовенство заради родолюбивата му дейност, Г. Динков, известен като даскал Динката, се превръща в истински апостол-мъченик на българското национално дело в Македония.

Така например той успява да въведе преподаване и богослужение на роден език в с. Загоричани, Костурско, което едва не му струва живота - пребит е почти до смърт и хвърлен за пореден път в затвора след подстрекателство на гръцкия костурски митрополит. 

През 1867 г. съдейства на сестра си Славка Динкова за откриването на първото новобългарско училище в Солун в бащината им къща. Взема и дейно участие в съставянето на Солунската българска църковна община. По ирония на съдбата Г. Динков търси убежище в Атина от преследванията на фанариотите. Там и почива, недочакал Освобождението на България.

д-р Георги Н. Георгиев. Македония в българския национален календар през 2009 г. сп. Македонски преглед, кн. 1, 2009, 145-163.

Първите праведници от Кюстендил

09/06/2019

Първите праведници от Кюстендил 

 На 4 юни 2019 г. Македонският научен институт, научно-информационната му група в Кюстендил и Читалище „Братство 1869” проведоха поредната възпоменателна вечер, посветена на личностите, свързани със спасяването на българските евреи. След отбелязването на 130 години от рождените на Иван Момчилов /януари 2018 г./ и на Владимир Куртев /февруари 2019 г./ последното събитие се съсредоточи върху останалите трима участници в Кюстендилската акция от март 1943 г. 

Повод за събитието е навършването на юбилейни годишнини – 125 г. от рождението на Димитър Пешев на 13 юни 2019 г. и 120 г. на Петър Михалев на 4 май 2019 г., и Асен Суйчмезов на 6 юли 2019 г. Възпоменателната вечер беше почетена от заместник -кмета на Община Кюстендил г-н Светослав Василев, представители на местната организацията на евреите в България „Шалом”, известни кюстендилски общественици, историци, учители и ученици. Пред присъстващите доц. д-р Ангел Джонев представи презентация за живота и дейността на тримата спасители. 

Показани бяха снимки и документи от драматичните събития, разиграли се през годините на Втората световна война. Обърнато беше внимание и на съдбата на Пешев, Михалев и Суйчмезов, поставени в забвение, но почетени още приживе като „Праведници на света” от Държавата Израел. С известно закъснение, след началото на промените, тяхното дело получава заслужено внимание и в България. 

Сред присъстващите беше общественикът Димитър Хлебаров, който показа неизвестни фотографии от живота на Петър Михалев. С провеждането на възпоменателната вечер завърши започнатият цикъл от отбелязването на кръглите годишнини от рождението на кюстендилските праведници. 

 Доц. д-р Ангел Джонев

Владимир Бояджиев (1869 - 1956)

08/06/2019

150 години от рождението Владимир Бояджиев (18 май 1869, Охрид – 3 август 1956, София). Произхожда от стария охридски род Ангеличинови, участвали в църковно-националното движение. Учи в Охрид, а средно образование получава в Солунската гимназия. Завършва история в Софийския университет (1893). Сътрудничи на сп. „Лоза“. 

През 1893 г. е назначен в Скопското педагогическо училище, където е класен наставник на Т. Александров. През 1895 г. е арестуван след сърбомански донос и престоява три месеца в затвора Коршумли хан. Същата година е посветен в революционното дело от Христо Матов и става член на ВМОРО. Участва активно в дейността на организацията като учител в Сяр, Одрин, Воден и Охрид. През 1897–1898 г. е член на Окръжния комитет в Одрин, а през 1898–1899 г. стабилизира организацията в родния си град. 

Член е на околийските комитети във Воден и Охрид. В навечерието на Илинденско-Преображенското въстание е назначен за директор на охридските училища и е избран за ръководител на революционния комитет. Има заслуга за запазване на реда и спокойствието в Охрид по време на въстанието и за организиране на помощ за бежанците от околните села. След залавянето на пощата на Битолския комитет е арестуван през октомври 1904 г. и през март 1905 г. е осъден на 4 години затвор. 

Освободен е от Битолския затвор през юли 1908 г. след амнистията по повод на Младотурската революция. Делегат е от Охрид на учредителния конгрес на Българските конституционни клубове. Учител е в Битолската класическа мъжка гимназия (1908–1912). От 1912 г. последователно е директор на прогимназията в Костенец, учител в Плевенската мъжка гимназия, окръжен училищен инспектор и директор на гимназията в Долни Дъбник. 

Председател е на Плевенското македонско благотво¬рително братство и на дружество „Илинден“ в града (1915–1927). От 1931 г. живее в София. Носител е на орден „За гражданска заслуга“ IV степен.

Захария Шумлянска (1864 - 1937)

07/06/2019

155 години от рождението на Захария Шумлянска (15 май 1864, Битоля – 18 ноември 1937, София). Завършва начално училище и прогимназия в Битоля и със стипендия учи в Пловдивската гимназия, която завършва в 1895 г. 

Учителства 7 години в гр. Воден, а следващите седем години в Скопие, Одрин и в българската девическа гимназия в Солун. Омъжва се за поляка Юлиан Шумлянски, учител по естествени науки. Талантлив препаратор, той се заема да снабди кабинетите на българските гимназии в Македония и Одринско със сбирки от местната флора и фауна. Заедно с него Шумлянска основава дружество „Утеха“ в Битоля, което съвместно с Македонското женско дружество изгражда сиропиталище. 

То приютява близо 120 деца, останали кръгли сираци след разгрома на Илинденско-Преображенското въстание. Дружество „Утеха” поддържа и безплатни ученически трапезарии. През 1910 г. семейството е набедено, че подпомага ВМОРО и е интернирано в Солун. През 1912 г. Шумлянска инициира създаването на женското дружество „Вяра, Надежда и Любов“ в Солун и става негова председателка. 

През с.г. в града открива болница за ранените войници, но с идването на гръцката власт в началото на Първата световна война семейството отново е обект на гонения. Шумлянски са поставени под домашен арест, а по-късно и интернирани в Северна Африка. След освобождението двамата съпрузи се установяват в София, където основават сиропиталище „Битоля“ за сираците от Македония.

д-р Володя Милачков

...

 
Македонски научен институт | Macedonian Scientific Institute © 1923-2025